Кой разпалва етническа омраза в Москва? - питат се руски издания
Кой разпалва етническа омраза в Москва? - питат се руски издания   
Източник: ЕПА/БГНЕС

След погрома в Москва, организиран в събота от футболни фенове и националисти, обстановката в града остава напрегната, пише столичният в. "Комерсант".

На 6 декември при сбиване с кавказци в столицата беше застрелян футболният фен Егор Свиридов. Последва неразрешена протестна акция против "етническата престъпност" на Манежния площад в Москва в събота, при която пострадаха над 30 души, включително осем милиционери, припомня "Время новостей".

Местният антиекстремистки правозащитен център СОВА информирал "Комерсант", че през последното денонощие в руската столица са извършени

"десетки" нападения

срещу хора с кавказки и централноазиатски произход. Според всекидневника, това "рязко надхвърля обичайното равнище".

Представители на националните диаспори в Русия препоръчват на своите сънародници да бъдат предпазливи, да не се поддават на провокации и

изобщо да не излизат навън,

пише изданието.

Вестниците цитират изявление на президента Дмитрий Медведев, уверил в "Туитър" (Вж. профила му) още в неделя, че "в страната и в Москва всичко е под контрол" и ще бъде потърсена отговорност от "всички, вършили мръсотии". На среща с шефове на силови структури вчера Медведев настоял милицията "да не допуска бардак из улиците и на обществени места".

Руското вътрешно министерство обеща в случай на нови безредици да използва сълзотворен газ и водни струи. Междувременно следствието е принудено да поправя грешките в разследването на случая с убития фен, довели до масовите вълнения, посочва "Комерсант".

В събота милицията съвсем спокойно

пусна на свобода всичките 65 задържани

и до вчера изобщо не стана въпрос за наказателни дела. Най-накрая дела бяха образувани, но в тях не се споменава нищо за разпалване на национална омраза, въпреки явно изразения расизъм в действията на погромаджиите, отбелязва "Время новостей".

Изданията припомнят разпространени в интернет снимки на хора с вдигнати ръце, отправяли фашистки поздрав към Кремъл с викове "Русия за руснаците". При все това московската прокуратура съобщи само, че са образувани 11 дела за хулиганство, леки и средни телесни повреди, пише "Ведомости".

Това означава, че органите на реда

нямат готовност за адекватна оценка на ситуацията,

заявява пред вестника столична правозащитничка и добавя, че на Манежния площад са били забелязани хора от ултрадесни организации. Вътрешният министър Рашид Нургалиев обаче обвини в подстрекателство леви радикални групировки, напомня "Ведомости".

Цитиран в изданието руски адвокат е убеден, че властите "няма да преследват жестоко участниците в акцията на Манежния площад". Зад подобни явления стои стихиен протест и ако бъде твърдо потушаван, той може да приеме далеч по-мащабни форми, обяснява юристът.

Някой завижда на лаврите на погромаджиите.

А може би провокаторите от събота искат да довършат започнатото в стремеж при масови безредици да загинат хора, коментира "Росийская газета" разпространяваните чрез интернет призиви за нов, "пореден погром" в Москва на 15 декември.

Интересно е според официоза, че апелите са отправени от името и на двата "враждуващи лагера" - футболните фенове и кавказките диаспори.

Официалните фенклубове обаче се разграничили от съобщенията, диаспорите също категорично отрекли да готвят масови акции и милицията установила, че става дума за провокация. "Някой има силно желание да организира поредица от безредици и погроми в Москва", пише "Росийская газета".

"Кой уреди зелена улица за националистите? Този въпрос вече не е към футболните фенове. Кой има интерес да демонстрира, че (кметът на столицата - б. р.) Сергей Собянин и Дмитрий Медведев са неспособни да контролират Москва?", риторично пита политологът Глеб Павловски, цитиран в "Независимая газета".

"Това е изгодно главно за най-различни кланови структури-

етнически, социални, асоциални, идеологизирани... Нашето общество е пресован хайвер от кланове", твърди той.

"Става дума за абсолютно сенчеста игра, тук няма нито една прозрачна политическа сила. А националистите са пешка в нечия чужда игра", убеден е аналитикът.

"Трябва да признаем терора от страна на кавказки младежки банди", посочва Михаил Делягин - друг московски експерт, говорил пред вестника. Безредиците може да бъдат използвани, а може и да са провокирани от отделни руски елити, заинтересовани от победата на определен кандидат в президентските избори през 2012 г., изтъква той.

В конкуренцията помежду си двамата "вождове" на Русия - президента Медведев и премиера Владимир Путин, се борят според него най-вече за правото "да определят дневния ред".

След побоя над московския публицист Олег Кашин дневният ред на Русия включваше наред с модернизацията и правата на журналистите. Това безспорно очертаваше като лидер Медведев. Днес обществото мина към друг проблем - как да се гарантира сигурността на гражданите. А тук вече нещата опират до Владимир Путин... За някого е изгодно да покаже, че Медведев не може да се справи със ситуацията, обяснява Делягин пред "Независимая газета".

- Какво има, скъпа? - Нищо, добре съм... - Не, питам какво има за ядене?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Туск ще иска вот на доверие в Полша

Туск ще иска вот на доверие в Полша

Свят Преди 6 часа

Това става, след като националист спечели президентските избори

Зеленски и Тръмп се съгласиха на поканата на Ердоган

Зеленски и Тръмп се съгласиха на поканата на Ердоган

Свят Преди 8 часа

Ердоган: Най-голямото ми желание е да събера Путин и Зеленски

Малолетни деца откраднаха автомобил в Павел баня

Малолетни деца откраднаха автомобил в Павел баня

България Преди 10 часа

В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство

Откраднаха восъчната фигура на Макрон от музей в Париж

Откраднаха восъчната фигура на Макрон от музей в Париж

Свят Преди 12 часа

Две жени и един мъж са влезли в музея, намиращ се в центъра на френската столица, като са се представили за туристи

Светлана Василева е катастрофирала с дъщеря си

Светлана Василева е катастрофирала с дъщеря си

България Преди 13 часа

Светлана Василева: Беше изключително тежко за мен

Шайло Джоли дебютира с ново име

Шайло Джоли дебютира с ново име

Любопитно Преди 13 часа

Дъщерята на Брад Пит официално премахна бащиното си име, когато беше на 18 години

Китай обвини Тръмп в нарушение и заплаши със “силови мерки”

Китай обвини Тръмп в нарушение и заплаши със “силови мерки”

Свят Преди 13 часа

Този подновен сблъсък между икономическите гиганти заплашва отново да дестабилизира световните пазари

Пребиха жестоко младеж в Ловеч

Пребиха жестоко младеж в Ловеч

България Преди 14 часа

Възникнало е сбиване между две групи

„Луд, лош и опасен за познаване“: Скандалният живот на лорд Байрон

„Луд, лош и опасен за познаване“: Скандалният живот на лорд Байрон

Любопитно Преди 14 часа

Байрон става символ на романтизма с мащабните си поеми и драматичния си личен живот

<p>Шпионин в джоба: Телефоните в&nbsp;Северна Корея</p>

Как Ким Чен Ун превърна смартфона в оръжие на контрол в Северна Корея

Свят Преди 14 часа

„Причината за този контрол е, че голяма част от митологията около семейство Ким е измислена"

Анте Смокрович

United Group назначава Анте Смокрович за Изпълнителен директор на Енергийната дивизия

Любопитно Преди 14 часа

Той ще ръководи международен екип, отговарящ за развитието, изграждането и управлението на съоръженията за чиста енергия на United Group в Югоизточна Европа

<p>Михаела и Вениамин: От &bdquo;Приливи и отливи&ldquo; до &bdquo;Прилепи и охлюви&ldquo;</p>

Шпагат или 3 октави? Вениамин и Михаела в блиц, пълен със смях, истини и обещания

Любопитно Преди 14 часа

Двамата певци с истории от сцената, песни в банята и обещания в чатове отпреди 5 годи

Любов и смърт край Нил: Историята на последната царица на Египет

Любов и смърт край Нил: Историята на последната царица на Египет

Любопитно Преди 15 часа

Разберете коя е истинската Клеопатра? Животът ѝ, нейните любовни връзки, децата ѝ и шест малко известни факта

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Българска лекарка</span></strong> говори за една от най-големите трагедии в Газа</p>

Българска лекарка говори за една от най-големите трагедии в Газа

Свят Преди 15 часа

Почина бащата на 9-те братчета и сестричета, които Израел уби с един удар в Газа

Киселова за еврозоната: Посоката, която сме поели категорично преди 20 години, е ясна

Киселова за еврозоната: Посоката, която сме поели категорично преди 20 години, е ясна

Пари Преди 15 часа

Цялата седмица ще бъде наситена, предстоят позиции на ЕЦБ и ЕК, каза председателят на НС

Индия призна: Загубихме изтребители в сблъсъка с Пакистан

Индия призна: Загубихме изтребители в сблъсъка с Пакистан

Свят Преди 15 часа

Началникът на отбраната на Индия генерал Анил Чаухан призна, че страната е претърпяла загуби във въздушните боеве