Рецесия в износа и намаляване на входящите капиталови потоци са двата шока, пред които е изправена България и страните от Централна и Източна Европа.
Това каза представителят на Международния валутен фонд (МВФ) за България и Румъния Тони Либек по време на втория заключителен ден на Българския икономически форум.
Той прогнозира, че се очаква забавяне на местното търсене на стоки, което ще доведе до намаляване в потреблението и инвестициите.
Същевременно посочи, че чуждестранните банки от региона не са оттеглили кредитните си потоци, въпреки че са ги спрели.
България бе поставена в групата страни, в които има среден ефект от икономическата криза, заедно с Хърватия и Румъния.
Най-тежки са последствията от кризата в Прибалтийските държави. Сред препоръките на фонда е шоковете от кризата да се поемат незабавно от реалния сектор.
При финансовата политика да се спазва принципът да няма големи фискални дефицити и да се поддържа стабилността на банковата система.
Сред мерките, които биха стимулирали растежа, е подобряването на производителността на труда, което е съпроводено с реформи в публичния сектор и бизнесклимата.
Представителят на МВФ отбеляза, че България разполага с много средства от еврофондовете, които може да използва, за да смекчи ефектите от кризата.
Въпреки оптимистичните прогнози на анализаторите, икономиките на страните са доста инертни и
се очаква последиците от кризата да се проявят с известно забавяне и в България.
Това каза заместник-министърът на финансите Ана Михайлова в изказването си пред участниците в икономическия форум.
По думите на заместник-министърът, икономиката на страната ни в последните години започна да дава признаци на прегряване, като косвени индикатори за това са високият дефицит по текущата сметка на платежния баланс и ускоряващата се инфлация.
Световната финансова и икономическа криза стигна до България в края на миналата година, като в началото на настоящата вече има значително свиване на БВП - 4,8% за деветмесечието.
Това рефлектира върху износа на стоки, където се отчита също спад през последните три тримесечия.
Според Михайлова през 2009 г. се очаква намаление в реално изражение на инвестициите в основен капитал както и по-малко преки чуждестранни инвестиции.
Прогнозата за цялата година е в страната да постъпят около 3 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции.
Прогнозата, заложена в бюджета за 2010 г. е за спад на икономиката от 6,3%, въпреки индикациите, че този спад няма да е толкова голям, заяви заместник-министър Михайлова.
Започва работа по проект за
изграждане на междусистемна газова връзка със Сърбия,
каза днес пред журналисти зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова, която също бе сред лекторите на форума.
Средства за проекта за междусистемна газова връзка със Сърбия ще бъдат отпуснати по оперативната програма "Регионално развитие", каза Христова.
Тя уточни, че България може да получи заем от 60 млн. евро. България ще поеме ангажимент за изграждане на трасето през Дупница до границата със Сърбия, а ЕК е дала знак, че ще финансира изграждането на другия участък - от границата до Ниш.
Миналата седмица са започнали разговори за осъществяване на проекта, предстои да се уточни пътят на трасето, детайлите по изграждането му, както и цялата стойност на проекта, каза заместник-министърът.
През 2005 г. е бил подписан меморандум за сътрудничество със Сърбия, който е предвиждал изграждане на връзка за подаване на газ от България към Сърбия.