Европейската комисия започва дело в Съда на европейските общности в Люксембург, защото България не е създала подходяща мрежа от инсталации за управление на битовите отпадъци в София, съобщи БТА.
Това е първо дело, което ЕК завежда срещу страната ни.
Столичната община, Министерството на външните работи и Министерството на околната среда и водите изпратиха писмено възражение до ЕК.
В случая става дума за нарушаване на европейските закони, определящи основните изисквания при управление на отпадъците, които страните в Европейския съюз трябва да спазват, за да се гарантира повишено равнище на защитата на околната среда и човешкото здраве, заяви говорителката на Европейската комисия Барбара Хилферих.
Започването на наказателно дело в Съда на европейските общности е третата и последна стъпка при наказателните процедури на Европейската комисия срещу страна от Европейския съюз.
Първата е изпращане на предупредително писмо, в което се посочва проблемът. Срокът за отговор, в който трябва да се посочат взетите мерки, е два месеца.
Ако няма отговор или той е неудовлетворителен, Европейската комисия отправя "мотивирано становище" или второ писмено предупреждение. И за него срокът за отговор е два месеца. Ако отново не се отговори или се отговори незадоволително, комисията може да започне наказателно дело в Люксембург.
Заключението на експертите сега е, че очевидно няма възможност въпросът с управлението на отпъдъците в София да намери решение в кратък срок, затова няма повече да бъде отлагана последната стъпка от наказателната процедура, открита преди повече от две години.
Процедурата тече отдавна, тъй като Станишев саботираше всичко, което касаеше столичния боклук, коментира премиерът и бивш столичен кмет Бойко Борисов.
"Строи се заводът, депото. Всички направени забележки са отстранени, ще дадем още допълни материали като доказателства за напредъка ни", допълни той.
Дори и да стартира делото, в рамките на две години ние трябва да отстраним всички проблеми", посочи Борисов в първи коментар.
Делото в съда в Страсбург може да приключи най-рано след две години.
По-късно в петък Столичната община, Министерството на външните работи и Министерството на околната среда и водите обявиха, че са изпратили писмено възражение до Европейската комисия.
От общината не са съгласни със становището на ЕК,
че системата за третиране на битови отпадъци не отговаря на изискванията на европейското законодателство в тази област.
Столична община счита, че решението следва да се основава на обективните факти и обстоятелствата, се посочва в съобщението.
През юли ЕК нареди да бъдат затворени всички сметища в Европейския съюз, които не отговарят на екологичните и санитарни норми. Комисията обяви, че вече е започнала процедури за нарушения срещу Испания, Франция, Италия, Ирландия и Гърция.
Днес Европейската комисия изпрати и
първо предупредително писмо заради строителство на ски писти в Рилския масив
и потенциалните отрицателните последствия върху защитени райони, попадащи в "Натура 2000".
В предупреждението се изтъква, че комисията е загрижена от факта, че властите са издали разрешение за изграждане на някои обекти, без да бъде направена оценка за влиянието върху околната среда и върху обитаващите районите животински видове.
Преди година Европейската комисия изпрати две предупредителни писма до България за неспазване на европейските изисквания по отношение на околната среда. Едното беше последно писмено предупреждение за неспазване на директивата за третиране на битовите отпадъци.