13 са до този момент кандидатите в БСП за кмет на София.
Партията ще определи своя участник в изборите на 15 ноември с вътрешнопартийни избори, реши Градският съвет.
Сред издигнатите кандидатури са настоящите общински съветници Георги Кадиев и Жельо Бойчев, евродепутатът Илияна Йотова, народните представители Петър Курумбашев, Меглена Плугчиева и Янаки Стоилов, лидерът на федерация "Открит форум" (Otkrit-Forum.org) в БСП Красимир Премянов.
До 5 септември кандидатите трябва да представят биографична справка и мотивационно писмо на тема "Защо искам да стана кмет на Столична община, кои са нейните проблеми и как да ги реша".
Допуснатите до вътрешнопартийните избори ще бъдат обявени на 7 септември, когато ще бъде изяснена и технологията на гласуването.
Предвижда се вотът да бъде на 5 октомври, а на 12-ти Градският съвет да утвърди кандидатурата на БСП.
Изборите за кмет на София няма да станат част от предконгресна интрига, на когото и да било, предупреди председателят на софийската организация Румен Овчаров.
"Одобрявам идеята да се отвори партията, но когато се правят предварителни избори, нека се знае кой има право да гласува, иначе става хан", коментира Татяна Дончева.
Тя даде за пример СДС, които са провеждали вътрешни избори, но след поредица скандали преустановили тази практика. Дончева препоръча да има списък на хората, които могат да гласуват.
За първи път БСП издига своя кандидат за градоначалник на София след вътрешнопартийни избори.