Турция по пътя към ЕС
Източник: ЕПА/БГНЕС

Турция подава първата си официална молба за членство в Европейския съюз още през 1959 г.

Понастоящем южната ни съседка все още е кандидат-членка, пише на сайта си "Дойче веле", като предлага някои нови данни за страната.

След тежката икономическа криза от 2001 г. Турция бележи между 2005 и 2008 г. икономически ръст от 7%.

Инфлацията е сведена от 68% на 10% за 2009 г., а през януари 2009 г. безработицата е 15,5%, което е рекордно ниво в историята на страната.

В момента особено засегната от кризата е индустрията, работеща за износ, чиито продажби са се свили с една четвърт.

Най-вече в западна Турция индустрията (текстилна, машиностроене и елекроуреди) произвежда близо една трета от БВП, а 60% е от сектора на услугите.

По данни на Световната банка все още над 40% от работещите в Турция са в селското стопанство. Инфраструктурно по-слабо развитите източни и югоизточни региони са предимно аграрни.

Боричканията за властта все още са сериозна пречка за реформите в Турция

През 2007 г. конфликтите между проевропейски ориентираното правителство и по-скоро плашещата се от Европа опозиция, състояща се от националистически сили и части от държавната бюрокрация, ескалираха.

Турският Конституционен съд (КС) се занима със забраната на правителствената партия, а възможният избор на политик от нея за президент предизвика заплахи за преврат от страна на генералния щаб.

Ислямско-консервативната управляваща партия бе обвинена в подкопаване устоите на турската светска държава.

Реформи като облекчаването на строгата забрана за носене на забрадки в университетите бяха прицел на критиките, макар и да бяха в пълен унисон с реформаторския курс на ЕС.

И заплануваната демилитаризация на държавните институции е част от сложните причини за политическото напрежение. Ситуацията деескалира след като Абдула Гюл бе преглътнат като президент на страната, а КС отхвърли забраната на управляващата Партия на справедливостта и развитието.

Турция и ЕС

Турското правителство напоследък разработи програма за напасване към ЕС, придружавана от програма за вътрешно-политически реформи. Освен това понастоящем турците обсъждат оживено разрешаването на кюрдския проблем.

Комисията на ЕС призна през 2004 г., че Турция изпълнява критериите от Копенхаген, т.е. приема се, че в страната са налице институционални демократични структури и съвместимо с правата на човека законодателство.

По отношение съблюдаването на човешките права на практика обаче все още се констатират тежки дефицити.

В края на 2006 г. Съветът на Европа реши да замрази преговорите по осем от 35-те глави, защото Турция продължава да отказва да разпростре митническия съюз с Евросъюза и върху държавата членка на общността Кипър.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 10 минути

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 1 час

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 3 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 3 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 4 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 4 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 5 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 5 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 6 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 6 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 7 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 7 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 7 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 7 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун