Европейската комисия не е одобрила четири от седемте български доклада за съответствие на оперативните програми, заяви говорителят на комисията, отговарящ за регионалната политика, Денис Абът.
Става въпрос за оценките на българските власти по оперативните програми "Транспорт", "Конкурентноспособност", "Административен капацитет" и "Техническа помощ".
По последната пета оперативна програма, за която предишното правителство депозира оценка за съответствие броени дни преди изборите - "Човешки ресурси", все още предстои решение на комисията.
Оценки за съответствие по останалите две програми - "Регионално развитие" и "Околна среда", се очакват да бъдат депозирани от новия кабинет.
Причините за отхвърлянето на докладите са недоверието на ЕК в независимостта и административния капацитет на одитните органи в България, както и на липсата на функционираща компютърна информационна система за управление и контрол на изпълнението на оперативните програми за страната през периода 2007-2013 г.
Тези програми възлизат на 6,9 млрд. евро, отбеляза говорителят.
Това обаче не означава, че страната губи европейско финансиране, успокои той.
Постигаме напредък и ще успеем (в одобряването на докладите за "съответствие на програмите"). Трябва обаче да бъде завършен процесът за проверка на съществуващите системи за финансов контрол, които дават сигурност, че парите на европейските данъкоплатци се използват коректно и ефикасно, добави Абът.
Според него България далеч не е единствената страна членка на Европейския съюз, която има неприети доклади за "съответствие на програмите".
От общо 317 такива доклади, които са представили страните членки, досега са одобрени 205, отхвърлени са 61, а 32 се очаква да бъдат внесени в ЕК.
Няма определен краен срок за одобряване на оценките за съответствие. Важно е да се знае също, че това решение няма връзка с авансовите плащания от над 600 млн. евро, които България вече е получила, уточни Абът.