Рекетирането на студенти от страна на университетски преподаватели не е практика в УНСС, отсече доц. д-р Веселка Павлова, зам.-ректор на университета, пред Нова телевизия.
"Натиск за заверки" върху преподаватели е твърде силна дума, това може да се е случвало в колегиален разговор, заяви още тя.
Павлова не се съмнява в свои колеги и е силно изненадана от последния скандал.
На 24 юли главен асистент Петкан Илиев бе задържан за купуване на изпити. От УНСС отричат да знаят за подобна схема, а ден след ареста ректорът проф. Борислав Борисов каза по адресна Илиев, че той бил "много умно момче, с добро поведение в университета" и вероятно става въпрос за "някаква финансова примамка".
За Петкан Илиев, тя каза, че той е в приятелски отношения с много хора от университета. Проверката за него в личен състав е показала кариерното му развитие, но нищо повече.
По повод твърденията на ректора на университета проф. Борислав Борисов, че Илиев ще бъде отстранен, Павлова заяви, че за сега той е в отпуска и ако се прецени, че уронва престижа на учебното заведение, тогава ще бъде уволнен.
Но ако не се докажат тези твърдения за него, няма да понесе наказание, каза тя.
От полицията в университета са получили 12 имена на студенти за проверка, но сред тях няма фрапиращи случаи.
"Възможно е да има хора, които да са били подведени, че могат да получат такава услуга и след като не са я получили са били разочаровани", заяви тя.
Илиев като медиен коментатор по политически и икономически теми, може да е предизвикал атаката срещу себе си, коментира тя.
Също така акредитацията на университета може да е причина за нападките, предположи зам.-ректорът.
Павлова заяви, че всеки сигнал за корупция трябва да има автор, а такива сигнали не са постъпвали. Според нея засега няма опасност да се докаже канал за купуване на дипломи в УНСС.