Балканската обиколка на вицепрезидента Байдън
Така посрещнаха в Прищина вицепрезидента на САЩ Джо Байдън   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Пе ещението на вицепрезидента на САЩ Джо Байдън в Босна и Херцеговина и в Сърбия показва готовността за сътрудничество на американската администрация, според американския анализатор Даниел Серуър, цитиран днес от агенция МИА.

"Мини-балканската обиколка на Байдън показва, че Съединените щати не са напълно удовлетворени от ролята на ЕС в региона", казва Серуър, който е вицепрезидент на вашингтонския Институт за мир.

Посланието на Байдън към сръбските власти е, че Косово е независимо и че ако Сърбия приеме този факт по-скоро, то пътят й към европейска интеграция ще се ускори.

"Ясно е, че Сърбия няма да признае Косово, но може най-малкото да приеме членството му в общото събрание на ООН, като така ще даде сигнал на Русия да не пречи", казва Серуър. Според него новата американска администрация има нови приоритети във външната политика, сред които е и сътрудничество със Сърбия.

Днес вицепрезидентът Байдън бе посрещнат изключително топло в Прищина, където пристигна на третия, последен етап от обиколката си на Балканите.

Вчера косовският премиер Хашим Тачи обеща "величествено посрещане" на американския вицепрезидент в Косово. На летището Байдън беше посрещнат от косовския министър на външните работи Скендер Хисени и от съпругите на президента и на премиера на Косово Незафете Сейдиу и Лумние Тачи.

Според албанските традиции да представиш съпругата си на гост, е специален знак на доверие и уважение. Това означава също, че гостът не е просто гост, а е смятан за член на семейството, отбелязват информационните агенции.

От летището Байдън бе отведен с хеликоптер до седалището на силите на НАТО в Косово, в периферията на Прищина. Оттам с колата на косовския премиер вицепрезидентът на САЩ стигна до центъра на Прищина, акламиран по пътя си от събралото се множество,носещо плакати "Благодарим, Америка!", "Добре дошли в Косово", "Косово обича САЩ".

Косовските медии днес не пестят похвалите си към Байдън, който като сенатор подкрепяше горещо години наред независимостта на Косово.

"Нашият човек е в Прищина", пише на първата си страница"Експрес". Байдън, пише вестникът, е един от малкото политици в света, който вярваше отдавна в независимостта на Косово. Тъй като със своя принос той промени нашата съдба, Байдън е нашият човек.

Косовските сърби обаче са недоволни от визитата на Байдън и организират митинг под наслов "Все още нищо не е приключило" в северната сръбска част на град Косовска Митровица, за да протестират срещу политиката на САЩ и НАТО на Балканите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кюрдската работническа партия се разпуска

Кюрдската работническа партия се разпуска

Свят Преди 16 минути

я уточни, че са взети „решения от историческо значение“

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Две двойки отпадат на крачка от финала в “Един за друг”

Любопитно Преди 19 минути

Сетивата и страховете на влюбените определят тяхното бъдеще в любовната надпревара

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

Свят Преди 1 час

Кая Калас: Няма място за безнаказаност

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Любопитно Преди 1 час

В разговор с Митко Павлов в подкаста „Разкошно“, изпълнителят сподели лични размисли за посоката на творчеството си и живота

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

България Преди 1 час

Лидерът на "Възраждане" сподели снимки от парада в Москва, на които се вижда, че е сред публиката на събитието

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

България Преди 2 часа

Михайлов: Избирателите на "Възраждане“ имат "неотложна нужда“ нещо да се случи с правителството

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

България Преди 2 часа

За членове на комисията бяха избрани Василка Рангелова, Ивайло Станев, Цветана Червенякова-Илиева, Цветелин Софрониев

<p>Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си</p>

Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си заради множествената склероза

Любопитно Преди 2 часа

„Първото нещо, което чувам от хората, е как го получихте? Това означава, че трябва да съм направила нещо лошо в живота си, за да имам това заболяване, че сам съм си го причинила", споделя актрисата

Напрежение и остри реплики в първия дебат между Джордже Симион и Никушор Дан

Напрежение и остри реплики в първия дебат между Джордже Симион и Никушор Дан

Свят Преди 2 часа

Дебатът се състоя преди втория тур на президентските избори, насрочен за 18 май

,

Как Менгеле живя необезпокоявано в Южна Америка

Свят Преди 2 часа

Той е един от най-големите престъпници на нацисткия режим, който живее спокойно и след края на войната

Конституционният съд на Румъния потвърди първия тур

Конституционният съд на Румъния потвърди първия тур

Свят Преди 2 часа

Джордже Симион получи 3 862 761 гласа, или 40,96 процента

Четири момчета пребиха жестоко човек в Перник

Четири момчета пребиха жестоко човек в Перник

България Преди 3 часа

Той е настанен в хирургично отделение с различни травматични увреждания

Зловеща усмивка: Преследвачът на Дженифър Анистън с тревожно поведение в съда

Зловеща усмивка: Преследвачът на Дженифър Анистън с тревожно поведение в съда

Любопитно Преди 3 часа

Прокурорите твърдят, че той е тормозил Анистън с гласови съобщения, имейли и съобщения в социалните мрежи

Изнендаващо послание в първата литургия на Лъв XIV

Изнендаващо послание в първата литургия на Лъв XIV

Свят Преди 3 часа

Лъв XIV: Вярващите са осмивани, преследвани, презирани или, в най-добрия случай, толерирани и съжалявани

Краят на войната и пророчеството на генерал Дьо Гол

Краят на войната и пророчеството на генерал Дьо Гол

Свят Преди 3 часа

Френският генерал Дьо Гол още през 1959 г. е подозирал, че САЩ и Русия един ден могат да се помирят и споразумеят зад гърба на европейците, за да владеят света

Суперкомпютър изчисли края на живота на Земята

Суперкомпютър изчисли края на живота на Земята

Любопитно Преди 3 часа

Колкото и да сме очаровани от миналото, толкова сме обсебени от прогнозирането на бъдещето