Модата на българските паспорти в Македония минава. През последните няколко месеца само двадесетина македонци са подали документи за получаване на българско гражданство, пише днес скопският вестник "Време".
Изданието се позовава на информация, получена от неназовани
посреднически агенции от Струмица, в югоизточната част на страната,
според които намаленият интерес за получаване на българско гражданство се дължал на обещанията на властите в Скопие, че до края на тази година визовата бариера пред македонците за пътуване в европейските държави щяла да бъде вдигната.
Някои клиенти, които вече били внесли документите си и дали капаро,
се отказвали от дългата процедура и си искали парите обратно.
Потвърждение за намаления интерес към българските паспорти представлявал и фактът, че в македонските печатни издания все по-малко ставали обявите за посредничество за услугата. През изминалите години такива обяви преливаха във вестниците, отбелязва вестникът.
Интересът към българските паспорти продължава вече десетина година, а върхът бе, когато България стана член на Европейския съюз, напомня "Време".
Многобройните македонски граждани, които работят в чужбина, ако притежават български паспорт без никакви проблеми могат да намерят работа и да получат разрешение.
Напротив, ако правят това с македонски паспорт, най-напред се сблъскват с проблемите в посолствата, където трябва да покажат купища документи, с които да оправдаят престоя си, добавя вестникът.
Вестникът описва процедурата за получаване на българско гражданство, която би могла да продължи и няколко години.
Кандидатите в началото попълват декларация, че се чувстват българи или показват документи, с които доказват, че имат български корени. След това се плаща от 300 до 500 евро и се чака сигнал от посредниците за да се вземе паспорта, гражданството и личната карта в някои от пограничните градове на България с Македония.
Няма намаляване на интереса у македонците към получаване на българско гражданство. Може би има известно удължаване на процедурата заради по-прецизна проверка на документите, представени от кандидатите, казва още той, заяви днес българският посланик в Скопие Михо Михов.
Според посланик Михов информацията, която многобройните посреднически агенции в Македония, скубещи клиентите си дори за получаване на безплатна виза за България, не трябва да се приема за достоверна.
Тези агенции обременяват процедурата и създават условия за корупция в нея, посочва той.
Въпреки, че няма официални данни за това колко македонци са взели българско гражданство, "Време" посочва неофициално около 20 хил. "новоизпечени" българи.
По-голяма част от тях била от източната част на Македония, където почти нямало семейство, в което да няма български паспорти.
В заключение "Време" припомня неотдавнашното изявление на "лидера на опозицията в България и най-сериозен кандидат за нов български премиер Бойко Борисов", според когото "само с икономически вложения и издаване на български паспорти за македонските граждани македонците ще могат да схванат истината за българските си корени".