И кономическата криза може да бъде преодоляна само с единни действия в рамките на единния пазар и единния европейски валутен съюз, а обемът на помощите за страните от Източна Европа ще се определя според състоянието на всяка държава.
Това каза премиерът на Чехия Мирек Тополанек след края на извънредната среща на високо равнище на лидерите на ЕС.
Държавните ръководители не са приели предложението за изработване на общ план за подпомагане на страните от Източна Европа на стойност 190 млрд. евро, предложен от Унгария.
Тополанек обясни, че различните държави са постигнали различен напредък през годините и затова помощите ще се определят индивидуално.
На Украйна ЕС е готов да помогне само в рамките на МВФ, допълни чешкият премиер.
Тъй като форумът е неформален, той не може да взема официални решения или да приема официални заключения. Срещата беше свикана от чешкото председателство, за да бъдат обсъдени мерки срещу финансовата и икономическата криза.
Лидерите на страните членки са обсъдили три групи въпроси - засилване на доверието и на финансовата стабилност, връщане в действие на реалната икономика и стъпки на ЕС на глобално равнище.
По първата група въпроси участниците в срещата са сметнали, че е наложително да се действа за възстановяването на "подходящите и достатъчни финансови условия" за икономическа дейност.
В това отношение ще се потърсят възможности за справяне с лошите банкови кредити, заради които до голяма степен избухна сегашната криза. Заедно с това ще бъде подобрена регулацията и засилен контролът върху финансовите институции.
Важно е да се осигури стабилност в държавните финанси и да се засили макроикомическата стабилност в ЕС, смятат държавните и правителствени ръководители на страните в съюза.
По втория кръг проблеми те изрично подчертават, че "трябва да се използва максимално единният пазар като движеща сила на възстановяването от кризата, което пък ще подкрепи икономическия растеж и нарастването на трудовата заетост".
Участниците в извънредната среща признават важността на мерките за борба с отрицателните последствия от кризата върху трудовата заетост.
На европейско равнище трябва да са използват целенасочено инструменти като Европейският специален фонд и Фондът за адаптиране към глобализацията.
Държавните ръководители са преценили, че трябва да се свика специална среща на върха, за да бъдат набелязани конкретни насоки за омекотяване на последствията в социалната област и трудовата заетост.
По третата група проблеми участниците настояват "вътрешните усилия в ЕС за възстановяване на финансовата стабилност и отварянето на пазарите да намерят адекватно отражение на международно равнище".