П рез тази и утрешната нощ, при ясно време, ще може да се види максимумът на метеорния поток Персеиди, съобщи за БТА ст.н.с. д-р Кирил Панов, директор на Института по астрономия при БАН.
Максимумът на този метеорен поток най-добре се наблюдава през нощите от 11 до 13 август, когато могат да се видят между 70 и 100 метеора на час.
Според астрономите най-добре метеорният поток може да се наблюдава извън населените места или високо в планината и най-вече ако няма луна.
Персеидите са породени от кометата III Суифт-Тътл с период на обиколка около слънцето приблизително 130 години. Тази комета е била открита от учените още през 1862 г.
Метеорният поток е светлинно явление, причинено от малки частици, които навлизат в земната атмосфера. Повечето от частиците не са по-големи от песъчинки.
В зависимост от химичния си състав метеорните частици изгарят в атмосферата с различен цвят. Средно всички изгарят на 100 км над земната повърхност.
Персеиди е един от най-активните метеорни потоци за северното полукълбо, които се появяват ежегодно. Периодът му на действие е над месец и винаги може да се намери време без луна, през което да се наблюдава. Той съвпада и с разгара на лятото, когато няма проблеми с ниски температури и може да се наблюдава през цялата нощ.
В Западна Европа потокът Персеиди е известен и като "Сълзите на Св. Лаврентий", тъй като максимумът му съвпада с празника на този светец в Католическия календар.