Ако сте решили да смените автомобила, а не ви достигат средства, неминуемо ще трябва да потърсите външно финансиране. Рекламите по телевизията за нови коли и лизинговите предложения на фирмите ви се струват изгодни, но все пак помислете добре, преди да предприемете каквито и да е мерки. Ето съветите на Pariteni.bg:
Пресметнете всички разходи и алтернативите преди да решите коя кола пасва най-много на вашите изисквания. След ипотеката или наема, кредита за кола или плащането на лизинговите вноски ще бъдат следващата голяма крачка на дневен ред във вашия бюджет.
Следователно изчислете внимателно какво може да си позволите. Не забравяйте да включите и всички разходи, които ще последват след покупката. Тези разходи трябва да са включени в месечния ви бюджет, тъй като те ще ви помогнат да определите вашите реални месечни плащания.
Препоръчително е да отделите от 10% до 15% от месечния си бюджет за разноските по автомобила. Ако купувате нова кола, гаранцията ще покрива важните ремонти за поне 3 години, а може и повече (различните компании предлагат гаранция за автомобила от 3 до 5 години).
В повечето случаи обаче тя може да не покрива рутинната поддръжка, като например смяна на маслото или на стъклочистачката на предното стъкло, на гумите и други на пръв поглед незначителни неща.
Ето и някои от възможностите за финансиране :
Финансов лизинг
Срокът на договорите е до 5 години. Финансира се закупуването на нови и автомобили втора употреба (до 4-5 годишни). Изисква се пълно автокаско, което трябва редовно да се подновява през целия срок на лизинга.
Предимства: Опростена процедура за сключване на договор, достъпност на услугата, липса на друго обезпечение.
Недостатъци: Изисква се самоучастие в размер от 10 до 30% от стойността на автомобила. Собствеността се прехвърля едва след цялостното изплащане на автомобила. Често лизингадателят определя в кои сервизи да се обслужва автомобила, къде да се сменя маслото, къде и какви застраховки да се правят.
Оперативеният лизинг
По същество това е договор за отдаване на автомобила под наем. При него собствеността остава в лизонгодателя.
Предимства: Сравнително евтин вариант. Винаги карате нов автомобил. Обикновено след изтичане на срока, компаниите предлагат сключване на нов договор, като ви подменят автомобила с по-нов модел.
Недостатъци: Автомобилът никога не става ваша собственост с всички последици от това. Услугата не се предоставя от всички компании, а тези които я предоставят предпочитат за лизингополучател фирми, а не физически лица.
Кредит за закупуване на автомобил
Срокът на кредита е до пет години. Финансира се както закупуването на нови, така и на автомобили втора употреба. Изисква се пълно автокаско.
Предимства: Автомобилът става ваша собственост в момента на покупката. Липса на други залози ? залог е самия автомобил. Вие избирате застрахователната компания и сервиза, който да ви обслужва.
Недостатъци: Изисква се самоучастие в размер на 10-30% от стойността на автомобила. Не се предлага от всички банки. Процедурата по отпускане на кредита е доста по-тромава от процедурата при лизинга.
Обикновен потребителски кредит
Винаги можете да кандидатствате за обикновен потребителски кредит и с получените средства да закупите желания автомобил.
Предимства: По дълъг максимален срок (до 10-15 години). Предлага се от всички български банки. Няма ограничения за възрастта на автомобила. Вие избирате дали да застраховате автомобила, къде и каква точно застраховка да направите. На практика за автодилъра вие плащате в брой, а това винаги е предпоставка за сериозна отстъпка от цената.
Недостатъци: Ако не сте преференциален клиент на банката, потребителският кредит е доста по-скъп вариант в сравнение с останалите продукти. Възможно е да се наложи да търсите поръчители или да ви изискат някакво друго обезпечение на кредита.