Р усия не трябва да се страхува от сближаването на Украйна с НАТО, заяви американският президент Джордж Буш на обща пресконференция с украинския си колега Юшченко в Киев.
Не трябва да се страхувате от това, г-н Путин, каза Буш, припомняйки думите, с което се обърнал към руския президент неотдавна.
Украйна, както и Грузия, води засилен диалог с алианса за членство. Двете страни искат да преминат към следващия стадий, т.нар. план с цел присъединяване, което ще ги направи официални кандидатки за членство.
Американският президент подкрепи желанието на двете страни да станат официални кандидатки за членство в НАТО. Русия няма да има право на вето на срещата в Букурещ тази седмица, каза още Буш в Киев.
Виктор Юшченко заяви, че присъединяването на неговата страна към Плана за действие за членство в НАТО и членството в алианса съответстват на националните интереси на Украйна.
Още веднъж искам твърдо да заявя: ръководя се от един въпрос - искам да се донесе на тази страна спокойствие и стабилност, по-специално стабилна сигурност, каза той.
Украйна е губила независимостта си, тъй като не е имала никакви външни гаранции за своя суверенитет, подчерта Юшченко.
Русия може да се оттегли от договора за приятелство с Украйна - това ще стане, ако Киев получи зелена светлина за подготовка за влизане в НАТО. В Държавната Дума днес се обсъжда план за действие на руската страна в подобен случай.
Разтрогването на договора е един от общо четири варианта, който е и най-твърд.
Приближаването на НАТО към границите на Русия е неприемлива ситуация и ние ще правим всичко възможно това да не се случи, заяви председателят на Държавната Дума Борис Гризлов.
Пред депутатите говори и заместник-министърът на външните работи Григорий Карасин. Той заяви, че евентуалното влизане на Украйна в НАТО ще доведе до дълбока криза в двустранните отношения.
"Това ще се отрази и на общоевропейската сигурност. Затова избор трябва да направи и Западът, какви отношения с Русия съответстват на техните интереси", каза Карасин.
Пред националната телевизия, румънският президент Траян Бъсеску заяви, че Русия не би трябвало да вижда в НАТО заплаха. Според него проблемът е в това, че Москва не може да се освободи от логиката на времето на Студената война.
"Не трябва да се казва, че членовете на НАТО представляват заплаха за Русия. Русия е наводнена от терористични нападения и това е факт, за който знае и НАТО. Защо не може да се освободим от логиката на Студената война? Кой може да си помисли, че НАТО ще нападне Руската федерация", заяви Бъсеску по телевизията.
Франция обаче няма да подкрепи искането на бившите съветски републики Грузия и Украйна да станат членове на НАТО и това я поставя в позиция, противоположна на САЩ, предаде Ройтерс, като се позова на френския премиер Франсоа Фийон.
"Франция няма да даде зелена светлина на присъединяването на Украйна и Грузия. Имаме мнение по този въпрос, което е различно от това на САЩ", заяви той.
"Ние сме против влизането на Грузия и Украйна, защото смятаме, че това не е верният начин за балансиране на властта в Европа и между Европа и Русия. Искаме да водим диалог с Русия по този въпрос," каза Фийон.