В ицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин заяви, че проблемът с научния проект за Батак, заради който миналата година се разгоря яростна дискусия, няма нищо общо с отношенията между България и Германия.
В отговор на парламентарен въпрос от лидера на "Атака" Волен Сидеров министър Калфин каза, че Министерството на външните работи следи развитието на въпроса в рамките на компетенциите си, но не ставало въпрос за проблем в "традиционно добрите ни отношения с ФРГ".
Калфин определи проекта на изследователите Мартина Балева и Улф Брунбауер от Берлинския свободен университет като "изключително спорен и неприемлив за българската страна". Но добави, че това не е част от двустранните отношения и германските държавни институции нямат ангажимент и отношение към него.
Калфин обаче твърди,, че ситуацията е била обърната в "изключително неблагоприятна плоскост" след реакциите по телевизия СКАТ и изявления на партия "Атака", в които в ефир са били изразявани заплахи към авторите на проекта и родителите им и е била давана награда за издирване на адреса на българската авторка, с което, по думите на Калфин, всеки гражданин на всяка една страна би потърсил защита.
По подобен начин надали помагаме на дискусията за българското историческо наследство, каза Ивайло Калфин, който добави, че не споделя отправянето на лични заплахи.
Волен Сидеров отрече да е имало лични заплахи към Мартина Балева и добави, че от СКАТ единствено са се опитали да намерят нейна снимка. Той не пропусна възможността да отправи упреци към външния министър в "сервилност" към германското правителство.
Тогава Калфин на свой ред обвини Сидеров в лъжа и добави, че нападките и заплахите, се доказват, защото са били излъчвани по телевизията.
"Уважавайте свободата и на другите граждани също да изразят своето мнение, включително когато не го приемате. Аз също не приемам написаното в това изследване по никакъв начин", каза Калфин.
Той добави, че уважава правото на мнение на всеки, включително на Сидеров, но в никакъв случай не смята, че начинът да се справиш с чуждо мнение е използване на физическа сила или подобни заплахи.
Информирайки за действията на МВнР, Калфин каза, че на 25 април м.г. от страна на българското посолство в Берлин е била осъществена среща с единия от авторите на изследването - д-р Брунбауер, като настоятелно е било препоръчано авторите да излязат пред българските медии с писмено изявление, с което да дадат разяснение за целите на проекта и да поднесат извинение за наранените чувства на българския народ.
На 26 април д-р Брунбауер е разпространил изявление за пресата, в което изразява съжаление за "появилите се недоразумения".
Калфин съобщи, че българското посолство в Берлин се е свързало с един от спонсорите на проекта - фондация "Робърт Бош" в Щутгарт, имало е разговор с един от ръководителите й, на който е предадено виждането на българската страна по въпроса и загриженост от "нова ескалация на дискусиите в германската преса в некоректен спрямо България тон".
От страна на фондацията е било заявено, че в никакъв случай не биха подкрепили изследване, чиято цел е отричане на исторически събития и преразглеждане на историята на която и да било страна. Фондацията е започнала преоценка на подкрепата си за проекта, каза Ивайло Калфин.
Пред посолството на ФРГ в София е било изразено мнението на българската страна, че крайният резултат от проекта на двамата автори от Берлинския свободен университет поставя под въпрос безспорен исторически факт от българската история, с което се засяга болезнено една от най-чувствителните за българския народ струни от недалечната му история.
Калфин твърди, че посолството е уверило, че "федералното правителство в никой момент не е било включено в упоменатия научноизследователски проект" и затова то няма да вземе становище и за най-новите публикации, свързани с проекта за Батак.
Занимавайки се така подробно със скандала, вицепремиерът Калфин не тказа нищо за възмущението на широк кръг български учени и други интелектуалци срещу вестникарски публикации, многобройните декларации, включително и на президента Първанов и други политици, които заклеймиха проекта в опит да се пренапише българската история и провалиха международна конференция на тема "Митът "Батак".
На конференцията д-р Брунбауер и Балева трябваше да представят изследване върху картината на полския художник Антони Пиотровски "Баташкото клане".
Вицепрмемиерът Калфин пропусна и острата реакция на управата на германската медийна група ВАЦ и лично на нейния мениджър Бодо Хомбах срещу тенденциозните националистически публикации на вестниците "24 часа" и "Труд" по случая, за което ръководствата на двете издания бяха критикувани от собствениците.