Ф ренският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел отново отхвърлиха категорично членство на Турция в ЕС и заявиха, че тя може да получи само "привилегировано партньорство", предаде Франс прес.
"Искам да съм приятел на Турция, но казвам, че тя няма място в Европа просто защото се намира в Мала Азия. Преди да се мисли за страните извън Европа, може би трябва да се помисли за страните, които са в Европа. Ако разширяваме Европа до безкрайност, ще убием политическа Европа", заяви Саркози на конференция на управляващата партия Съюз за народно движение (СНД), на която Меркел е почетен гост.
Точно преди Саркози Ангела Меркел също се противопостави на влизането на Турция в ЕС.
СНД и Християндемократическият съюз са единни в желанието си да предложат на Турция привилегировано партньорство , а не пълноправно членство, заяви германският канцлер.
На конференцията бяха определени основните аспекти на френското председателство на ЕС през втората половина на тази година. На форума присъстваха и други чуждестранни гости като председателят на италианската крайнодясна партия Национален съюз Джанфранко Фини и председателят на испанската дясна Народна партия Мариано Рахой.
Саркози заяви, че един от приоритетите на френското председателство на ЕС ще е приемането на "европейски пакт за имиграцията".
"Това означава, че никоя страна от ЕС няма да узаконява масово престоя на незаконни имигранти, без да поиска позволение от другите. Освен това, когато една страна от ЕС приеме политически бежанец, това трябва да важи и за останалите страни, но когато една страна отхвърли политически бежанец, този отказ също да важи за останалите страни", поясни френският президент.
Саркози заяви, че трябва да се създаде и единна европейска политика на отбраната.
"Може ли Европа да е най-благоденстващият регион в света, без да помисли да гарантира сама своята сигурност? Европа няма да стане политическа сила, ако не може сама да осигури безопасността си", каза Саркози и даде за пример положението в Косово.
"Косово е европейски проблем, който трябва да се реши от европейците. Ние трябва да докажем, че имаме политическата, дипломатическата и военната сила да се справим с тази безпрецедентна криза", заяви Саркози.
Френският президент възхвали "християнските корени на Европа" и окачестви като грешка отпадането на упоменаването им в преамбюла на проекта за конституция на ЕС, който впоследствие бе отхвърлен на референдуми във Франция и Холандия през 2005 г.
"Беше грешка да обърнем гръб на миналото си и в известен смисъл да се отречем от тези очевидни корени. И не ми казвайте, че това поставя под въпрос светския характер на държавата. Достатъчно е да прелетите над Франция и да видите колко много църкви има. Освен това, да се каже, че Европа има християнски корени е просто проява на здрав разум, а отказът да се каже това означава да се загърби една историческа реалност", заяви Саркози.