Т алибаните изпратиха делегация от свои представители в Панджшир за преговори с Националния фронт на съпротивата. Това съобщи говорителят на движението „Талибан” Сухейл Шахин.

Водачът на Националния фронт на съпротивата Ахмад Масуд също обяви, че е готов на преговори.

И двете страни искат да избегнат възобновяване на гражданската война в страната.

Въпреки че изглежда малка на фона на останалата част от Афганистан долината Панджшир е естествена крепост. До нея се стига единствено през тесен криволичещ пролом на едноименната река. Той е с надморска височина близо 4 километра. Излизането става през подобен пролом, който обаче се намира още по-високо в планините Хиндукуш. Околните върхове се издигат на близо 6 километра надморска височина.

Панджшир отхвърли ултиматума на талибаните

Това прави долината изключително трудна за превземане дори при условие, че противникът има пълно въздушно превъзходство. А без такова всяко нападение би било на практика безсмислено.

Долината е дълга 150 километра и в нея живеят около 170 хил. души. Повечето са таджики, което обяснява липсата на талибани в района. По-голямата част от последователите на движението „Талибан” са от племето пущуни.

По време на хаотичното управление на поддържаното от САЩ правителство след свалянето от власт на талибаните през 2002 г. долината Панджшир беше едно от най-сигурните места в Афганистан.

Освен с живописните си пейзажи и историята си като непревземаема крепост, тя е известна и със залежите си от изумруди.

Талибаните твърдят, че са обградили долината и са я обсадили. Нещо което е твърде малко вероятно, тъй като с околните планини става въпрос за район с площ 3,6 хил. квадратни километра.

Ултиматум на талибаните към последната свободна крепост на Афганистан

В събота талибаните поискаха съдействие за дипломатическо решение от Русия. В неделя дадоха четири часа на съпротивата в Панджшир да се предаде, но ултиматумът им беше отхвърлен.

Али Назари, ръководител на външните отношения на Националния фронт на съпротивата в Афганистан коментира пред Би Би Си, че в долината има около 9 хил. бойци, въоръжени включително с тежка бронирана техника и хеликоптери. Няма как тази информация да бъде потвърдена от независим източник.

Крайната цел на Националния фронт на съпротивата е децентрализирана форма на управление в страната.

„Националния фронт на съпротивата вярва, че за траен мир трябва да се справим с основните проблеми в Афганистан”, посочи Назари. „Афганистан е държава, съставена от етнически малцинства, никой не е мнозинство. Това е мултикултурна държава, така че се нуждае от споделяне на властта - споразумение, при което всеки вижда себе си във властта”.

Наличието на една група, доминираща в политиката, ще доведе до „вътрешна война и продължаване на настоящия конфликт”.

„Ние предпочитаме мира и даваме приоритет на преговорите”, заяви Назари, но подчерта, че ако преговорите се провалят, Националния фронт на съпротивата не се страхува от война.

„Опитът ни през последните 40 години показа, че никой не е в състояние да завладее нашия регион, особено долината Панджшир. Съветската армия със своята мощ не успя да ни победи. Не мисля, че в момента има сила в Афганистан сравнима със съветската армия. И талибаните също преди 25 години, те се опитаха да превземат долината и се провалиха, като бяха изправени пред смазващо поражение”.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Германия планира защитата на Гренландия

Германия планира защитата на Гренландия

Свят Преди 7 часа

Писториус подчерта "геополитическите амбиции на Русия"

Николай Младенов вероятно ще оглави властта в Газа

Николай Младенов вероятно ще оглави властта в Газа

Свят Преди 7 часа

Младенов пътува до Израел миналата седмица

Съдят „Шарли Ебдо“ за карикатура на пожара в Кран Монтана

Съдят „Шарли Ебдо“ за карикатура на пожара в Кран Монтана

Свят Преди 11 часа

Рисунката на обгорели скиори предизвика вълна от гняв

Паргов: БСП може да задържи мандата по-дълго

Паргов: БСП може да задържи мандата по-дълго

България Преди 11 часа

Паргов: В рамките на този парламент не съществуват предпоставки за излъчване на правителство

Искат смъртно наказание за бившия президент на Южна Корея

Искат смъртно наказание за бившия президент на Южна Корея

Свят Преди 12 часа

Обвинението срещу него в оглавяване на метеж е най-тежкото

„Удари ме като ритник в корема“: Ник Джонас проговори за тревожността си на наградите „Златен глобус“

„Удари ме като ритник в корема“: Ник Джонас проговори за тревожността си на наградите „Златен глобус“

Любопитно Преди 13 часа

Джонас, който живее с диабет тип 1, често говори открито за психичното си здраве

Човек загина при пожар в къща в Габровица

Човек загина при пожар в къща в Габровица

България Преди 13 часа

Изясняват се причините, довели до инцидента

Снимката е илюстративна

Гответе се за главоболие, умора и лош сън – идват магнитни бури

Любопитно Преди 13 часа

Геомагнитната обстановка ще остане нестабилна няколко дни, като най-трудният период се прогнозира в средата на седмицата

Депутати се извиниха за игра на "Застреляй, преспи, ожени се" за опозицията си

Депутати се извиниха за игра на "Застреляй, преспи, ожени се" за опозицията си

Свят Преди 13 часа

И трите жени от Лейбъристката партия са изпратили писмени извинения на 5 януари - в деня, когато е подадена жалбата

Прокурор стреля срещу съдия в съдебната палата в Истанбул

Прокурор стреля срещу съдия в съдебната палата в Истанбул

Свят Преди 14 часа

Прокурорът Кълъчарслан е задържан на място

Терзиев: Отказах да подпиша за близо 400 милиона лева

Терзиев: Отказах да подпиша за близо 400 милиона лева

България Преди 14 часа

Терзиев отвърна на удара: Най-скъпият данък е страхът

Владимир Путин

Краят на една ера – проектът на Путин за велика сила се срива

Свят Преди 14 часа

Руският президент не успява да защити съюзниците си във Венецуела и Иран от неочаквано конфронтационния американски президент Доналд Тръмп

Какъв е вкусът на лукса? Най-скъпите храни в света и рекордните им цени

Какъв е вкусът на лукса? Най-скъпите храни в света и рекордните им цени

Любопитно Преди 14 часа

Оскъдността и ексклузивността правят тези продукти силно търсени от хората, които търсят по-хубавите неща в живота и, разбира се, са готови да платят за тях

41 дни сама в океана: Трагичната история, вдъхновила филма "Дрейф"

41 дни сама в океана: Трагичната история, вдъхновила филма "Дрейф"

Любопитно Преди 14 часа

Тами Олдъм Ашкрафт преживява ураган от четвърта категория, който убива годеника ѝ, а тя трябва да оцелее повече от месец сама в океана, е, докато навигира 2400 км към сушата

„Възраждане“ се обяви за изцяло машинно гласуване

„Възраждане“ се обяви за изцяло машинно гласуване

България Преди 14 часа

Петров изключи възможността третият мандат за съставяне на правителство да бъде даден от президента на „Възраждане“

Снимката е илюстративна

Милионерка разкри шокиращия начин, по който разбира за изневярата на съпруга си след 21 години брак

Свят Преди 14 часа

Обаждане от непознат разкрива тайна, която разтърси живота ѝ и разруши двайсетгодишния ѝ брак