Джогингът не винаги е полезен, сочат резултатите от най-новите изследвания за връзката между спорта и здравословното състояние.
Понякога твърде много хубаво не е на хубаво, казва Луис Монт, кардиолог от университетската клиника в Барселона, и отчита, че джогингът колкото помага, толкова и вреди на сърцето.
Френският президент Никола Саркози изпита този неприятен ефект на гърба си. Той бе приет в болница в края на юли, след като се почувствал зле по време на джогинг. Според местните вестници тогава, той е имал проблеми с така наречения блуждаещ нерв.Обикновено страдащи от подобно неразположение губят съзнание за няколко секунди или минути, което се дължи на ускорена активност, тоест на претоварване на блуждаещия нерв, чиято роля е да забавя сърдечния ритъм.
Редовното тичане или каране на колело води до натоварване на сърцето, което, от своя страна, повишава риска от инфаркт, заради увеличаването на сърдечния мускул, сочи изследването.
След опити с плъхове учените стихнали до извода, че най-вероятно и хората биха могли да ликвидират сърдечните си смущения, ако спрат да тренират.
Засега обаче Монт проявява предпазливост, защото изследователите едва сега започват да изучават и разбират механизмите и рисковите фактори за смущенията в сърдечния ритъм при спортистите.
Кои попадат в рисковата група? Най-застрашени са мъжете, и то тези с по-висок ръст, които по природа имат по-големи сърца, и не се занимават екстремно със спорт.
По думите на Монт все още е рано за генерални препоръки: "Лично аз бих посъветвал всекиго най-напред да се прегледа основно за сърдечни заболявания, преди да се заеме трайно със спорт.
Освен това кандидат-спортистите трябва да имат предвид възрастта си, тъй като има голяма разлика дали си на 20 или на 60.