Изтребители Ф-16 на турските ВВС принудиха сирийски пътнически самолет "Ербъс 330", излетял от Москва, да кацне на летището в Анкара, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на съобщение на телевизия "Ал Джазира".
Самолетът бил пресрещнат от изтребителите веднага след навлизането му в турското въздушно пространство и бил ескортиран до кацането му на летището в турската столица, посочва Ройтерс.
Според телевизията властите в Турция взели решение да принудят сирийския самолет да прекъсне полета си заради възникнали
подозрения, че на борда му може да има оръжие,
посочва ИТАР-ТАСС.
В Атина турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви в интервю за турската телевизия Ти Ен Ти, че има "разузнавателни данни", че на борда на сирийския пътнически самолет "има товар с възможно военно предназначение".
Давутоглу подчертал, че страната му е взела твърдото решение да спре доставките на оръжие за сирийския режим през нейното въздушно пространство.
Той заяви, че според международното право държавите имат право да претърсват самолети, за които има подозрения, че превозват оръжие.
Турският външен министър бе категоричен, че страната му ще продължи да разследва всички сирийски граждански самолети, които използват въздушното й пространство.
Турски медии съобщават, че на борда на самолета са били намерени военни прибори, предаде ИТАР-ТАСС. Франс прес информира, като се позовава на телевизионния канал Ен Ти Ви, че турските власти са иззели контейнери с части за ракети.
Засега няма официално съобщение.
Телевизиите показват как турски служители изнасят от самолета някакви кутии.
На сирийския самолет ще бъде разрешено да продължи полета си, но властите в Анкара ще задържат за експертиза намиращия се на него товар, съобщи Давутоглу.
"Даваме разрешение самолетът да излети заедно с пътниците. Но товарът му се проверява и ще остане при на за по-нататъшна експертиза", посочи министърът.
Той уточни, че иззетият товар е забранен за транспортиране от гражданската авиация и е без съответните разрешения и документи.
Официална информация за съдържанието на повече от десет изнесени от самолета обемни контейнери засега няма.
На борда на самолета според ИТАР-ТАСС е имало 35 пътници, които пътували от Москва за Дамаск.
Русия е поискала от Турция разяснения
във връзка със задържането на самолета, на който може да се намират 17 руски граждани. Това е съобщил за ИТАР-ТАСС източник от руското външно министерство.
Руското посолство в Анкара незабавно се свърза с министерството на външните работи на Турция и поиска разяснения за обстоятелствата на задържането на самолета и постави въпроса за достъпа до руски граждани, които може да се намират на борда му, посочил източникът.
Той добавил, че по сред пътниците имало 17 руснаци, включително деца.
Източник от руска агенция за износ на оръжия заяви по-късно, че на борда на сирийския самолет не са били намерени руски оръжия, съобщи Ройтерс, като се позова на агенция Интерфакс.
На борда не е имало и не би могло да има нито оръжия,
нито каквито и да е системи или части от военно оборудване, каза източникът, пожелал анонимност.
Товарът, иззет от турските власти от борда на сирийския самолет, принуден да кацне в Анкара, не е от руски произход. Това пък каза завеждащата консулския отдел към руското посолство в Анкара Елена Кара-Сал, цитирана от ИТАР-ТАСС.
"Засега изобщо не става въпрос товарът да е от руски произход. Сътрудниците в консулството през деня ще поддържат връзка с местните власти за разясняване на подробностите", посочи Кара-Сал.
"Забранено е на самолетите на гражданската авиация, извършващи редовни полети, да превозват военни материали.
Освен това за транспортирането на такива материали е необходимо десет дни преди полета да бъде получено разрешение от турска страна. В съответствие с тези правила самолетът е бил принуден да кацне", коментира турският министър на транспорта Бинали Йълдъръм.
Това обаче не попречи на сирийския министър на транспорта Махмуд Ибрахим Саид да обвини Турция във "въздушно пиратство" заради задържането на самолета, предаде Ройтерс, като се позовава на ливанската телевизия "Ал Манар".
Саид посочил, че действието на турските изтребители било равнозначно на "въздушно пиратство, което противоречи на договорите за гражданската авиация".
Междувременно бе съобщено, че турското външно министерство е издало
забрана турски самолети да навлизат в сирийското въздушно пространство,
предаде Ройтерс.
Повод за тази забрана според външния министър Давутоглу е, че "сирийското въздушно пространство вече е несигурно".
Нареждане да се върнат незабавно в турското въздушно пространство получили пилотите на всички турски самолети, намирали се във въздушното пространство на Сирия. Турски самолет с поклонници, пътуващи за Мека, бил принуден да се върне и да кацне на летището в Адана.
Предполага се, че мярката може да бъде дългосрочна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!