Неизвестна снимка на бразилската президентка Дилма Русеф стана хит в интернет, пише френският вестник "Фигаро" (LeFigaro.fr).
Кадърът датира от 1970 г. и на него се вижда младата Русеф пред военен съд в Рио де Жанейро, пред който е изправена заради участието й в съпротивата.
Снимката е направена няколко седмици, след като Русеф попада в ръцете на тайната полиция на Бразилия и след мъчения в затвора на бразилската диктатура, продължили 22 дни.
Въпреки мъченията Русеф не предава никого, а според легендите тя дори плюе в лицето на мъчителите си.
На снимката се вижда, че пред съда Русеф, за разлика от други участници в съпротивата, отказва да сведе поглед или да прикрие лицето си с ръце (Вж. снимката).
Фотографията беше
извадена от архивите на бразилската военна полиция
неотдавна от журналиста Рикардо Амарал. Тя ще бъде публикувана в негова биографична книга за Русеф, която ще се появи в скоро време в Бразилия.
В интернет обаче снимката вече се разпространява на фона на изказване на Русеф от 7 май 2008 г., направено пред разследваща комисия в бразилския Сенат. Тогава сенаторът от опозицията Агрипино Мая обвинява Русеф, че е лъжкиня, защото не е казала истината, когато са я разпитвали по време на диктатурата. В отговор на обвинението Русеф припомня, че е била жестоко измъчвана и че да се лъже при такива мъчения никак не е лесно.
"Горда съм, че тогава излъгах, защото така спасих живота на моите другари",
казва Русеф пред комисията в Сената. Когато през 2008 г. това изявление на бъдещата президентка бе направено публично достояние и бе качено в интернет, то предизвика истинска сензация. В допълнение към него сега неизвестната снимка на Русеф представя бразилския държавен глава в нова и непозната за някои светлина, отбелязва вестникът.
Изданието припомня ролята на Русеф по време на съпротивата и посочва, че през октомври президентката създаде комисия, която
да разследва за първи път в историята на страната нарушенията на правата на човека,
извършени по време на бразилската диктатура.
Комисията обаче само ще разкрие виновните за нарушенията на човешките права, но няма да отмени амнистията, която е в сила в Бразилия от 1979 г. Така виновните няма да бъдат съдени и хвърлени в затвора, какъвто бе случаят в Аржентина.
Въпреки това създаването на комисията се смята за малка революция. Досега Бразилия си оставаше единствената страна в региона, която не разследва, нито осъди отговорните за установяването на диктатурата лица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!