Президентът на Шри Ланка Махинда Раджапакса официално обяви страната за "освободена от сепаратисткия терор", докато държавната телевизия излъчваше кадри с тялото на убития лидер на Тамилските тигри, след прибирането му от бойното поле, предаде Асошиейтед прес.
В реч пред парламента, посветена на победата, президентът се опита да достигне до тамилското малцинство и намекна за ангажименти за сключване с тях на споразумение за подялба на властта.
"Намерението ни бе да спасим тамилския народ от жестоката хватка на бунтовниците. Сега всички ние трябва да живеем като равни в тази свободна страна", каза той на тамилски.
Родината ни бе напълно освободена от сепаратисткия тероризъм, каза президента, обявявайки деня за национален празник.
Бунтовниците, които САЩ и Европейския съюз смятат за терористи, се бориха да осигурят държава на главно хиндуисткото тамилско малцинство, което в течение на десетилетия бе пренебрегвано от правителството, в което преобладаваше будисткото синхалско мнозинство.
Тамилите съставляват близо 1/5 от 20-милионното население на Шри Ланка, докато синхалите са около 75%.
Генералният секретар Бан Ки-мун заяви вчера, че изпитва облекчение от края на войната. Той би искал обаче правителството да вземе под внимание тревогите и стремежите на тамилите.
Длъжни сме да намерим местно решение на конфликта, което да бъде приемливо за всички общности, каза президентът Раджапакса и призова напусналите страната граждани на Шри Ланка, и най-вече тамилите, да се върнат.
В Шри Ланка няма малцинствени общности, а само две общности - на тези, които обичат и онези, които не обичат страната, подчерта той.
Шриланкската армия извоюва онзи ден пълна победа над тамилските сепаратисти, слагайки край на 37-годишен конфликт, при който бяха убити над 70 хил. души, отбелязва Франс прес.
Около 265 хил. етнически тамили бяха прогонени от родните им места при последното настъпление на правителствената армия и бяха настанени в пренаселени бежански лагери в северната част на острова, допълва АП.
Руското външно министерство приветства новината за поражението на сепаратистите и изрази надежда, че краят на конфликта ще донесе мир и стабилност на страната.
САЩ приветстват прекратяването на бойните действия в Шри Ланка, се казва в изявление на представителя на Държавния департамент Иън Кели.
Както и досега САЩ са дълбоко загрижени за съдбата на стотиците хиляди бежанци, отбелязва изявлението и призовава правителството да разреши хуманитарен достъп до лагерите и да даде възможност на Вашингтон да работи заедно със служители на ООН, на Международния комитет на Червения кръст и неправителствени организации.
Кели прикани властите да започнат да заличават раните, нанесени от конфликта, и да работят за създаване на демократична и обединена Шри Ланка.