Италиански лекари предупреждават за опасността от избухване на епидемии в Неапол, по чиито улици са се струпали над 3000 тона отпадъци, предаде ИТАР-ТАСС.
В началото на седмицата инспектори на Европейския съюз (ЕС) посетиха града и установиха, че Италия не е изпълнила обещанията си да реши хроничната криза с отпадъците.
"От две години
насам ситуацията не се е променила.
Боклуците зариват улиците, още няма
план за третирането на отпадъците и за
сортирането им", заяви в Неапол
ръководителката на европейските експерти
Пия Бучела.
Най-големият проблем са уличните кучета, плъховете, хлебарките и другите насекоми, които пренасят зарази.
ЕС може да предприеме срещу Неапол съдебни мерки и да наложи тежки глоби, тъй като жителите му, противопоставящи се на използването или разширяването на сметищата под открито небе, блокираха площадките за отпадъци и няколко пъти се стигна до сблъсквания със силите на реда.
Стигна се дотам властите в Неапол да наредят въоръжени патрули да ескортират камионите, събиращи боклука в града.
През март Съдът
на ЕС вече осъди Италия заради тази
криза.
Проблемът не е само в града - в цялата провинция има около 8000-9000 т неизвозен боклук.
Местното население се надява, че въпросът може да бъде решен преди лятото, когато температурата достига 40 градуса, но започна да се поддава на паника.
Централната
власт и местната администрация, които
са политически опоненти, се обвиняват
взаимно в неспособност да се справят с
катастрофалната ситуация. Появиха се изказвания и е замесена и местната мафия.
Както и преди две години, правителството се обърна за помощ към другите региони.
Всички региони
с изключение на северните Венето и
Пиемонт изразиха готовност да приемат
на сметищата си боклук от Неапол, съобщи
министърът по регионалните въпроси
Рафаеле Фито.
Проблемът на Неапол с боклука датира от средата на 90-те години на миналия век. Още тогава сметищата са препълнени. На 21 декември 2007 г. общинските работници отказват да събират повече отпадъци. В резултат боклукът започва да залива улиците на града. Десет дни по-късно по настояване на местните жители правителството на тогавашния премиер Романо Проди затваря едно от двете най-големи бунища около града.
Стига се до обявяване на извънредно положение.
През януари 2008 г. кабинетът обявява план за преодоляване на кризата, който включва изграждането на три нови пещи за изгаряне на боклук. През май същата година обаче Силвио Берлускони печели изборите и наследява Проди. Новият министър-председател нарежда да бъде отворено ново бунище, нова пещ, а част от боклука всекидневно се извозва за изгаряне в Германия и до септември проблемът временно е решен, но само в града. Огромни количества боклук все още са натрупани край пътищата около града.
През октомври 2010 г. протести срещу строежа на ново сметище в националния парк край Терциньо отново възпрепятстват събирането на боклука в Неапол и предизвикват новата криза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!