Броят на молбите за получаване на достъп до досиетата на бившата източногерманска тайна полиция ЩАЗИ постоянно нараства от падането на Берлинската стена преди 20 години.
В момента се подават по 100 хил. молби всеки месец, казва председателката на службата за управление на архива на ЩАЗИ Мариане Биртхлер и допълва, че през първите месеци на 2009 г. броят им отново се е увеличил.
През 2007 г. бяха внесени над 100 хил. молби, а през 2008 г. - 87 000, поясни тя на пресконференция в Берлин. Според нея нарасналият брой на молбите през тази година се обяснява с 20-ата годишнина от падането на Берлинската стена, която Германия ще отбележи на 9 ноември.
Засиленото внимание, включително в медиите, предизвиква увеличаване на броя на молбите за достъп до досиетата, смята тя.
Мариане Биртхлер е председател на службата за управление на архива на ЩАЗИ от 2000 г. Според нея много хора са чакали близо 20 години, преди да се осмелят да прочетат досието си, защото се страхуват от онова, което могат да открият в него.
След като архивът на ЩАЗИ беше отворен през 1991 г. всеки има право да поиска достъп до досието си. Тайната полиция на бившата ГДР е шпионирала милиони хора до падането на Берлинската стена.
За 18 години са подадени над 1,6 млн. молби. Мнозина искат да разберат каква информация е била събирана за тях и понякога откриват, че са били шпионирани от съседи, колеги или дори роднини.
Около 175 хил. души са били нещатни сътрудници на ЩАЗИ, а 91 хил. са били щатни.
След падането на Берлинската стена са съхранени 4 млн. картони за 17 млн. източногерманци. Дължината на етажерките с досиетата се изчислява на близо 180 км.