Белград трябва да стане свидетел на присъединяването на Косово към Европейския съюз (ЕС), заедно с останалата част от Балканите, но като част от Сърбия, заяви сръбският президент Борис Тадич при отбелязването на православна Коледа.
По повод празника той беше в известния манастир от XIV в. Високи Дечани, разположен в западната част на Косово.
Посещението му предизвика протест от страна на косовските албанци.
Искам да видя не само Сърбия, което означава Косово, в Европейския съюз, но и всички югоизточни страни, да бъдат интегрирани в ЕС възможно най-скоро, надявам се през 2014 г., заяви Тадич пред журналисти.
Това е третото посещение на сръбския държавен глава в отцепилата се провинция, след като тя обяви независимостта си през 2008 г.
Сърбия е една от няколкото балкански страни, подали кандидатура за членство в ЕС, но за Косово не се очертават подобни перспективи, тъй като някои страни членки на ЕС, като Испания и Гърция, не признават нейната независимост.
Белград не признава независимостта на Косово и подкрепя сръбското малцинство в страната чрез създаването и финансирането на паралелни правителствени структури и отказа да признае институциите в Прищина.
Властите в Косово разрешиха посещението на сръбския държавен глава, но го помолиха да се въздържа от политически изказвания или ще забранят всяко негово бъдещо посещение: "Намираме се тук в манастира Високи Дечани заради мира", заяви Тадич. В жест към предимно албанското население в Косово, той поздрави хората с "Весела Нова година" на албански език.
Няколкостотин косовски албанци блокираха днес следобед пътя от село Дечани до манастира Високи Дечани, протестирайки против посещението на Тадич.
Протестиращите стигнаха до контролния пункт, който се намира на няколкостотин метра от входа на манастира, охраняван от италиански войници от КейФОР, и блокираха пътя, като попречиха на хората, които искаха да присъстват на празничната литургия на Бъдни вечер, да стигнат до манастира. Около самия манастир беше спокойно.
Блокадата попречи и на журналистите, които отразяваха посрещането на сръбския президент, да се доберат до място, откъдето могат да предават съобщенията си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!