Десетте милиона евро, обещани като награда за информация, която би довела до ареста на Ратко Младич, ще останат в бюджета на Сърбия, съобщи координаторът на сръбското правителство за връзките с обществеността Слободан Хомен, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той посочи, че залавянето на бившия командир на босненските сърби е станало "в хода на оперативната работа на правоохранителните органи", а не на основата на сведения, дадени от трето лице.
Няма да получат допълнителни пари и полицейските служители и сътрудниците на спецслужбите, участвали в операцията.
С арестуването на Младич те изпълняваха своите задължения в съответствие с конституцията и законите, заяви Хомен.
През октомври миналата година правителството на Сърбия обяви награда за информация, която може да доведе до ареста на Младич,
в размер между пет и десет милиона евро,
напомня агенцията.
Около 500 демонстранти в северния сръбски град Нови Сад са се опитали да нападнат в сградата на управляващата Демократическа партия в града, съобщи ИТАР-ТАСС.
Според информация на местната телевизия демонстрантите, които са се събрали, за да изразят подкрепата си към арестувания вчера бивш командир на босненската сръбска армия Ратко Младич, са хвърляли камъни срещу сградата и са счупили няколко прозорци.
Протестиращите са били разпръснати след намесата на полицейски отряд, а по данни на очевидец двама демонстранти останали да лежат на асфалта, след което били откарани с линейка.
В центъра на Белград също се събраха около 50 демонстранти, които искаха да изразят подкрепата си към Младич. Те също бяха разпръснати от полицията.
Органите на реда съобщиха, че са задържали 35 души в сръбската столица, които се опитвали да организират неразрешен митинг в центъра на Белград.
Срещу трима от тях ще бъдат повдигнати обвинения, уточниха цитираните източници.
В интервю за американския телевизионен канал Си Ен Ен президентът на Сърбия
Борис Тадич отхвърли като "глупост" мненията,
че властите в Сърбия от години са знаели къде се крие Младич и са чакали само подходящ случай да го арестуват.
Тадич подчерта, че от началото на мандата си сръбското правителство усилено работело за този арест. Той напомни, че Младич бе обвинен преди 16 години и след това бяха извършени демократичните промени в Сърбия, през октомври 2000 г., когато Слободан Милошевич падна от власт.
Запитан кой е защитавал беглеца, Тадич отговори, че не знае със сигурност, но че в началото Младич (който се укрива официално от края на 1996 г.) е имал закрилата на някои военни. Накрая обаче Младич бил защитаван само от много малка група хора от семейството му.
Ще проверим всичко и ще съобщим какво е ставало през изминалите 16 години, каза президентът.
Запитан кога Младич ще бъде предаден на Хагския трибунал, Тадич отговори, че съдът ще реши това, но той очаква
това да стане през следващите няколко дни
Сръбският президент отхвърли спекулациите, че арестът може да дестабилизира страната.
"Не очаквам страната да се дестабилизира и съм уверен, че можем да се справим с това предизвикателство. Преживяхме катарзис, когато преди две години и половина предадохме Радован Караджич на Хагския трибунал. Изпълняваме всичките си задължения и не очаквам екстремистите да се опитат да дестабилизират Сърбия", каза Тадич.
Арестът на бившия военен командир на босненските сърби Ратко Младич е важна стъпка, която ще помогне на сръбския народ
да остави в миналото наследството на конфликтите от 90-те години,
заяви американският вицепрезидент Джо Байдън в телефонен разговор със сръбския държавен глава Борис Тадич, предаде ИТАР-ТАСС.
Байдън приветства "мъжеството и решителността на президента Тадич за провеждането на тази акция" и изрази увереност в способността на Сърбия да продължи да напредва по пътя на евроатлантическата интеграция.
Вчера американският президент Барак Обама поздрави във френския град Довил, където е за срещата на Г-8, сръбския президент Борис Тадич за "решителните му усилия", които позволиха да бъде арестуван издирваният в продължение на 15 години военен командир на босненските сърби Ратко Младич, съобщиха информационните агенции.
Днес е важен ден за семействата на многото жертви на Младич, за Сърбия, за Босна, за Съединените щати и за международното правосъдие, се казва в съобщение на Обама, цитирано от Ройтерс.
Няма да можем да върнем убитите, но Младич сега ще отговаря за жертвите си в съдебната зала, добавя Обама.
От своя страна американският Държавен департамент заяви, че арестът на Младич
ще отвори нова страница в отношенията между САЩ и Сърбия,
предаде ИТАР-ТАСС.
"От момента, в който командващият на босненската сръбска армия беше обвинен в геноцид през 1995 г., арестът му беше приоритетна задача за международната общност и правителството на САЩ", заяви заместник-началникът на пресслужбата на Държавния департамент Марк Тонър.
"За Сърбия беше важно да се справи с този човек. Това показва сериозното й отношение към евроинтеграцията", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!