Учени от университета на Сидни по време на експедиция за изучаване на океанското дъно в района на Нова Каледония са открили, че остров Сънди (Sandy Island), фигуриращ в много карти, на практика не съществува, съобщи "Сидни морнинг хералд".
Група геолози под ръководството на Мария Ситън първо са открили, че навигационните карти на морското дъно в района на изследванията не съвпада с научните карти и картите на "Гугъл".
Там, където дълбочината на океана е трябвало да е около 1400 метра, на последните е бил обозначен остров Сънди.
Той е фигурирал на картите на капитана на изследователския кораб, но в действителност геолозите не са открили на обозначеното място какъвто и да било остров.
Интересно е, че на спътниковите снимки на "Гугъл" той също е бил отбелязан, но е изглеждал като черно петно.
Учените не знаят откъде се е появила грешката в картите.
Според представители на университета на Западна Австралия, те вече са започнали да събират данни за морското дъно.
Те ще бъдат представени на властите, за да бъде отстранена грешката.
Представители на Австралийската хидрографска служба са съобщили, че при съставяне на картите обикновено се събират данни от много източници, някои от които могат да съдържат грешки.
Производители на карти специално нанасят на тях грешни данни като несъществуващи улици, за да защитят авторските си права.
Досега обаче по отношение на морските карти подобно нещо не е било правено. Изследването на образци на океанското дъно има голямо значение за изясняване на историята на движение на тектонските плочи.
Така на базата на анализ на минералите може да се установи времето и скоростта на тяхното формиране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!