С тресът, подобно на прозявките, може да бъде заразен, предаде ДПА, позовавайки се на резултатите от германско проучване.
Авторите му от Института за когнитивни и мозъчни науки в Лайпциг и колегите им от Дрезденския технологичен институт са установили, че когато човек наблюдава друг в стресова ситуация, тялото му освобождава хормона на стреса кортизол.
Специалистите определят феномена като "състрадателен стрес".
За целите на изследването учените са подложили 151 души на стресори - различни фактори от заобикалящата среда, причиняващи стрес на организма, като например сложни изчисления наум или интервюта за работа.
Тестваните лица са били комбинирани по двойки или с любим човек, или с непознат от противоположния пол, които са ги наблюдавали в "реалния живот" през еднопосочно огледало или чрез живо видеопредаване.
Като цяло при 26 процента от наблюдателите е отчетено "съществено увеличение" на нивата на хормона кортизол.
В частност увеличението е било 40 процента, когато тестваното лице е било любим човек в сравнение с 10 процента за непознат, и 30 процента при "реално" наблюдение срещу 24 процента при "виртуално".
"Това означава, че дори телевизионните програми, които ни показват чужди страдания, предават този стрес върху нас", казва Вероника Енгерт от изследователския екип.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!