ДКЕВР: Газът поскъпва с около 13% засега
Източник: netinfo

Засега остава поскъпването на природния газ с близо 13% и повишаването на цените на топлинната енергия от 1 април 2012 г. , заяви пред журналисти председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.

Ако бъде договорена нова по-ниска доставна цена на природния газ от "Газпром" има няколко начина това да бъде отразено в цените за потребителите.

Това ще стане ако или "Булгаргаз" и топлофикационните дружества работят при по-ниска от постановената им пределна цена, или ако ДКЕВР да направи преизчисляване на цените при подадено от "Булгаргаз" заявление, или ако корекцията се направи от 1 юли 2012 г., както предвижда наредбата за ценообразуване, коментира Семерджиев.

Възможно е по собствена преценка "Булгаргаз" да продава на топлофикациите на по-ниска цена, ако получи намаление на цената от "Газпром", съответно и топлофикациите да намалят цените в рамките на тримесечието, разви този възможен сценарий Семерджиев.

Ако това не се случи, ще направим корекциите от 1 юли, добави той.

Председателят на регулатора заяви, че лятото така или иначе не е активен сезон за топлофикациите и те не очакват да компенсират загубите, които са имали през първото тримесечие на годината, с приходи от третото тримесечие.

Въпреки изразените от "Булгаргаз забележки по определената цена на газа от 1 април (по-висока с 12,73%, вместо с исканите почти 26% от "Булгаргаз") Ангел Семерджиев обяви, че не вижда начин да се променят параметрите на ценообразуване и повишението на цената да е повече или по-малко.

Според председателя на регулатора тази цена няма да доведе до фалит на "Булгаргаз".

Все още не са готови изчисленията на комисията, но най-вероятно за 2011 г. ще бъде признат недовзет приход на газовия доставчик в размер на 40 млн. лв.

Семерджиев съобщи още, че от 1 април с 30% е скочила цената на природния газ, добиван от местен добив - от концесионера "Мелроуз". Това влияе върху цената на природния газ като цяло с около 3-4%, каза той.

Топлофикациите трябва да изпълняват задълженията си и да се разплащат редовно към "Булгаргаз", категоричен е председателят на регулатора.

Засега остават непроменени обявените от работната група към ДКЕВР проценти, с които ще поскъпне топлинната енергия.

За клиентите на "Топлофикация София" увеличението ще е с 9,14%,

за тези на Пловдивската топлофикация - 10,54 на сто, за "Топлофикация Плевен" - 9,38, за Топлофикация Шумен - 7,15, за Топлофикация Бургас - 10,37, за топлофикацията във Варна - 7,03%. Най-голямо е увеличението на цената на парното в Разград - 12,47%.

Очаква се на закрито заседание в най-скоро време комисията да вземе окончателно решение за цените, каза Семерджиев.

Ако бъдат договорени нови условия по сега действащия договор за доставка на газ от "Газпром", крайните потребители у нас ще усетят намаление

на цената на синьото гориво, макар и не със същия процент, с който ще бъде намалена доставната цена.

Това заяви пред журналисти изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов, след като приключи участието му в откритото заседание на ДКЕВР за разглеждане на цената на природния газ за второ тримесечие на годината.

Още от февруари са започнали преговори с "Газпром" за това цената за България да бъде намалена, все още няма яснота какво ще бъде намалението, но дори и то да се постигне след 1 април намалението на цената ще влезе със задна дата - от началото на второто тримесечие, обясни Гогов.

Ако "Газпром" свали цените обаче, българският газов доставчик ще предложи на ДКЕВР намаляване на цената на синьото гориво спрямо предложеното от "Булгаргаз" от 1 април 2012 г. , а то бе за повишение на цената с близо 26%.

Пред журналисти изпълнителният директор на "Булгаргаз" заяви, че финансовата загуба на дружеството е 65 млн. лв. Възможно е тези средства да бъдат отписани чрез намаляване на капитала, коментира Гогов.

Седемте основни клиента на дружеството дължат на "Булгаргаз" текущите задължения от 193 млн. лв.,

а в понеделник тази сума ще надхвърли 223 млн. лв., заяви той.

Задълженията на най-голямата топлофикация в страната - софийската, са около 70% от тези текущи задължения към "Булгаргаз", като през зимните месеци задължението на "Топлофикация София" е нараснало със 110%, заяви Гогов.

Повече икономически новини в PariteNi.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Китай арестува американски учен за шпионаж

Китай арестува американски учен за шпионаж

Свят Преди 1 час

Мин Зин е докторант в Калифорнийския университет в Бъркли

Зеленски отне защитения статут на руския език

Зеленски отне защитения статут на руския език

Свят Преди 1 час

Подписаният закон отнема от руския език защитата, предвидена в Европейската харта за регионалните или малцинствените езици

Носителят на голямата награда „Христо Г. Данов“ е Михаил Белчев

Носителят на голямата награда „Христо Г. Данов“ е Михаил Белчев

България Преди 3 часа

Отличието министърът на културата Евтим Милошев връчи посмъртно на съпругата му Кристина Белчева

Ангел Мечкаров: Живяхме 19 дни под атаки от дронове и ракети

Ангел Мечкаров: Живяхме 19 дни под атаки от дронове и ракети

България Преди 3 часа

Ангел Мечкаров и офицерите от армията са евакуирани от Багдад при старта на войната САЩ-Иран

Засилват контрола за достъп до Борисовата градина в София

Засилват контрола за достъп до Борисовата градина в София

България Преди 4 часа

Достъпът на автомобили се осъществява чрез организиран пропускателен режим с автоматизирани бариери

Гълъб Донев: Възстановяването на устойчивостта на публичните финанси е сред основните приоритети на правителството

Гълъб Донев: Възстановяването на устойчивостта на публичните финанси е сред основните приоритети на правителството

Свят Преди 4 часа

Съвет ЕКОФИН обсъди икономическото и финансово въздействие на руската агресия срещу Украйна

Зеленски вдига заплатите на украинската армия

Зеленски вдига заплатите на украинската армия

Свят Преди 5 часа

Зеленски уточни, че има налични средства

ЕК започва процедура срещу България за прекомерен дефицит

ЕК започва процедура срещу България за прекомерен дефицит

България Преди 6 часа

На 3 юни комисията прецени, че е възможно такава процедура да започне, но изчака оценката на ИКФ

Опустошение след най-малко три торнада край Чикаго в САЩ

Опустошение след най-малко три торнада край Чикаго в САЩ

Свят Преди 6 часа

Полицията предупреди жителите на Мервил „незабавно да се скрият на безопасно място“

Фейсбук се срина, потребители останаха без достъп до платформата

Фейсбук се срина, потребители останаха без достъп до платформата

България Преди 7 часа

Вълната от технически проблеми застигна и Instagram

Провокации и вдъхновяващи човешки истории в „Шеф под прикритие – Аватар“

Провокации и вдъхновяващи човешки истории в „Шеф под прикритие – Аватар“

Любопитно Преди 7 часа

Гледайте финалния епизод тази вечер от 21:00 ч. по NOVA

Хванаха мъж, продавал райски газ на деца във Варна

Хванаха мъж, продавал райски газ на деца във Варна

България Преди 7 часа

Младият мъж е задържан при специализирана операция

Какво ядат боговете на футбола? Любимите ястия на Роналдо, Меси и Мбапе на Мондиал 2026

Какво ядат боговете на футбола? Любимите ястия на Роналдо, Меси и Мбапе на Мондиал 2026

Любопитно Преди 7 часа

Част от любимите ястия на звездите от Мондиал 2026 включват: от португалската треска на Роналдо и аржентинския шницел на Меси, до иберийската шунка на Мбапе, бразилския боб на Неймар и здравословната сьомга на Хари Кейн

<p>Брендо пак е искал да бъде предсрочно освободен от затвора</p>

Евелин Банев-Брендо пак е искал да бъде предсрочно освободен от затвора

България Преди 7 часа

Той е осъден на 10 години и половина затвор за наркотрафик

Видео от изкуствен интелект измами жена да даде 33 000 евро

Видео от изкуствен интелект измами жена да даде 33 000 евро

България Преди 7 часа

Впоследствие комуникацията с нея била преустановена

Лили Иванова обяви последното си голямо национално турне през 2026 г.

Лили Иванова обяви последното си голямо национално турне през 2026 г.

Любопитно Преди 7 часа

През 2027 г. певицата ще изнесе само пет ексклузивни концерта в четири български града