Министърът на околната среда и градоустройството на Сърбия Оливер Дулич заяви, че въпросът за участието на Сърбия в изграждането на българската атомната централа в Белене в този момент не е реално, съобщи Бета.
В интервю за агенцията Дулич казва, че много повече дискусии за това е имало в медиите, отколкото на ниво правителство.
Сърбия не трябва да мисли за изграждане на атомни централи, докато не използва всички ресурси на възобновяемите източници на енергия, добавя той.
Трябва да мислим как да компенсираме енергийния дефицит от възобновяеми източници на енергия, тъй като имаме огромен потенциал в областта на биомасата и водните потенциали, заявява Дулич.
Припомняйки, че до 2015 г. Сърбия има мораториум върху каквото и да било участие в изграждането на атомни централи, министърът на околната среда припомня, че страната има проблем с недостига на специалисти.
Затова мисля, че твърде рано бе открит този въпрос, казва Дулич и добавя, че неговото министерство ще бъде против използването на атомна енергия на територията на Сърбия, докато не бъдат използвани всички потенциали на възобновяемите източници на енергия.
Министърът на енергетиката Петар Шкундрич на няколко пъти съобщаваше, че Сърбия е заинтересована за участие в изграждането на атомна централа в България и очаква България да представи проучване за изграждането.
В края на ноември в София беше подписан меморандум с правила за създаването на бъдещата проектна компания за изграждането на АЕЦ "Белене". Според документа, мажоритарно участие в централата ще запази Националната електрическа компания (НЕК), до 40% ще притежава руската "Росатом", а със символично участие от 1% ще финландската държавна компания "Фортум" и френската "Алтран технолоджис".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!