Немският учен икономист Юстус Хаукап издаде книга, озаглавена "Чиновническият потоп в Германия", в която изброява 50 държавни служби, които без да имат полезни функции, гълтат средства от бюджета пише в. "Билд".
Според Хаукап приватизирането, ликвидирането или реорганизирането на тези ведомства не само ще направи по-ефикасна работата на държавните органи, но и ще спести доста пари.
Такава ненужна служба според него е управлението за държавния монопол върху производството на спирт, който се оказва бил отменен още през 1976 г.
Управлението обаче съществува и изкупува от дребни селскостопански производители спирт, който след това се препродава.
В него работят 200 чиновника, а бюджетът му е 126 млн. евро годишно.
Като поредната ненужна бюрократична структура е посочено Централното бюро за разпределяне на растения за изследвания.
То е с годишен бюджет от 10 млн. евро и 120 служители. По-ефикасно и евтино би било университетите сами да решават какви растения са необходими за научната им дейност, изтъква авторът.
Сред непотребните структури той слага и Метеорологичната служба, където щатът е 2400 бройки, а бюджетът около 200 млн. евро. Според икономиста службата все едно не се справя с конкуренцията на частните компании и би трябвало да бъде приватизирана.
Като скъпо и неефективно е споменато и Федералното ведомство за борба с дискриминацията.
Бюджетът му е 2,8 милиона евро, персоналът - 20 души, а загубите за икономиката заради бавните действия на бюрократите - 1,73 милиарда.
В списъка на други ненужни служби и длъжности авторът включва федералния пълномощник по туризма, института за демографски изследвания, службата за уведомяване на близките на загинали войници, местните пълномощници за велосипедния транспорт и дори спонсорирания от държавата световно известен музикален фестивал в Байройт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!