След повече от 14 часа дебати в пленарната зала парламентът прие на второ четене бюджета на България за 2011 г.
За сравнение, бюджет 2010 беше приет след близо 17 часа дискусии.
Приходите в бюджета са 16,076 млрд. лева, а разходите - 18,23 млрд. лв. Заложеният в макрорамката на бюджета дефицит е 2,16 млрд. лв., а минималният фискален резерв - 4,5 млрд. лв.
Прогнозираният растеж на БВП е 3,6%, а очакваният дефицит – 2,5% от БВП.
Републиканският бюджет е част от общата консолидирана програма за 2011 г., в която се включват и средствата за държавното обществено осигуряване, Националната здравноосигурителна каса и други.
Между двете четения на Закона за бюджета управляващите решиха да увеличат с 400 млн. лв. парите за здравната каса (НЗОК), след като вчера бе одобрен трансферът на 340 млн. лв. от бюджета на НЗОК към републиканския бюджет.
Отразено е и вдигането на осигурителната вноска с 1,8 процентни пункта, което ще донесе на Държавното обществено осигуряване (ДОО) приход от 372 млн. лв. С толкова е намалена субсидията за ДОО от републиканския бюджет.
Увеличават се разходите за образование с 40 млн. лв., от които 22 млн. лв. за висшето образование и 18 млн. лв. за средното образование. С 10 млн. лв. повече ще отидат за министерството на културата, 10 млн. лв. за министерството на правосъдието, където има ангажимент по европейски документи във връзка с българските затвори.
Парламентът задължи общинските съвети в срок до 45 работни дни от обнародването на закона за държавния бюджет да приемат общинските бюджети.
Дискусия предизвика предложението след изтичане на този срок до приемането на
общинския бюджет да не се дължат и изплащат възнаграждения на председателя на
общинския съвет и на общинските съветници, както и на кмета на общината.
Резервът на НЗОК отива в бюджета
Наличните в края на тази година средства по банкови бюджетни и депозитни сметки на НЗОК в БНБ ще се преведат служебно до 31 декември 2010 г. по сметка на централния бюджет, решиха депутатите. Резервът на НЗОК в края на годината ще бъде около 1,5 млрд. лв., с които правителството ще може да се разпорежда. Този текст предизвика сериозни критики от опозицията.
Давате много лош сигнал към гражданите - че всяко правителство може да ги излъже и може да им вземе при нужда парите от здравни вноски, а защо не и от пенсии, предупреди Михаил Миков от Коалиция за България. Според него става дума за около милиард и 400 млн. лв. Минималният размер на
фискалния резерв към 31 декември 2011 г. да е 4,5 млрд. лева, приеха депутатите
Към 31 октомври 2010 г. фискалният резерв е 6,4 млрд. лв.
По решение на Министерския съвет министърът на финансите може да емитира държавни ценни книжа на международните пазари в размер до 2 млрд. лв. или тяхната равностойност в друга валута при условията на последваща ратификация, гласува парламентът.
Разходите на държавните органи, министерствата и ведомствата през следващата година ще бъдат 5,8 млрд. лв., решиха депутатите.
Най-много средства са предвидени за МВР - малко над 1 млрд. лв.
Това е единственото ведомство, което ще получи над един милиард лева. Парите за Министерството на отбраната и Министерството на труда и социалната политика също са по около 1 млрд. лв.
При дебатите най-обсъждани бяха средствата, предвидените за образование, здравеопазване и култура.
Депутатите отхвърлиха предложения от левицата, ДПС и Синята коалиция за увеличаване на средствата за образование, здравеопазване и култура.
Разходите на министерството на здравеопазването за 2011 г. са 712 млн. лв. Разходите на министерството на образованието, младежта и науката ще бъдат 422 млн. лв., а на министерството на културата - 104,6 млн. лв.
От агенциите и комисиите най-много средства са предвидени за Държавна агенция "Национална сигурност" - 85 млн. лв. и за Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" - 75,6 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!