Законодателни промени въвеждат задължение за банките да уведомявяват клиентите си при промяна на лихвите, а при кредитите - и при промяна на общите разходи, които засягат интересите на кредитополучателите.
Правителството одобри днес проект на промени в Закона за кредитните институции, съгласно изисквания на ЕС, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
Измененията, отразени в проектозакона, са в отговор на финансовата криза, която подчерта необходимостта от по-добра координация между компетентните органи с цел осигуряване на цялата необходима информация при осъществяване на възложените им функции и за запазване на финансовата стабилност в отделните държави в ЕС, се посочва в съобщението.
Промените предвиждат БНБ като орган, който осъществява надзор върху банките в страната, да отчита потенциалното въздействие на своите решения върху финансовата стабилност на другите държави от ЕС, в които съответните банки осъществяват дейност.
Проектът дава и правна основа на участието на БНБ в Комитета на европейските банкови надзорни органи и спазването на неговите насоки в местната банкова система.
За подобряване на обмена на информация в проекта се урежда и изискването БНБ, когато е консолидиращ надзорен орган, да уведомява централните банки и органите, които осъществяват надзор върху финансовите пазари, финансовите институции и платежните системи в другите държави от ЕС при възникване на извънредна ситуация в България или друга държава от Общността, в която дружества от групата или финансовия холдинг имат седалище или е установен значим клон.
БНБ ще им предоставя и цялата информация, която е съществена за упражняване на техните функции.
За усъвършенстване на системата за надзор върху банкови групи и финансови холдинги, които осъществяват дейност в няколко държави от ЕС, проектът въвежда изискване за вземане на съвместни решения между компетентните органи при определяне на адекватността на консолидирания собствен капитал.
Законопроектът предвижда и създаването на надзорни колегии. Тяхната основна задача е да осигурят подходяща организация за обмен на информация и координация на действията на отделните компетентни органи при упражняването на текущия надзор и при възникване на извънредни ситуации.
За подобряване на сътрудничеството между компетентните органи на приемащата и изпращащата държава се предвижда възможност да бъде определен за значим даден клон, чрез който банка осъществява дейност в държава, различна от държавата, в която е лицензирана.
Целта е да се даде възможност на компетентния орган на приемащата държава да получи достъп до цялата необходима информация за банката или банковата група, към която принадлежи клонът и която би могла да има съществено значение при упражняването на надзорните функции на този орган.
Европейският парламент одобри днес най-строгите в света ограничителни мерки върху банковите бонуси, като част от по-широки усилия за ограничаване на риска в един сектор, които се поддържа от данъкоплатците, съобщи Ройтерс.
Сега се очаква и финансовите министрите на страните от ЕС да подкрепят новия закон идния вторник, като се предвижда ограниченията да влязат в сила на 1 януари 2011 г.
След тази дата банкерите в Европа ще могат да получават в брой само до една трета от бонусите си, а останалата част ще може да бъде отсрочвана до пет години.
Най-малко 50% от общите бонуси ще бъдат плащани под формата на условен капитал, който може да бъде отнет при затруднения на банката, за да не се окаже, че данъкоплатците ще бъдат първите, които ще плащат в случай, че банката среща трудности.
ЕП прие закона с 625 гласа "за", 28 против и 37 "въздържали се".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!