Според зъболекаря императорэт се нуждаел от специална четка, с която да почиства зъбите си, разказва "Стандарт". Той взел за пример аксесоарите, които тогава се използвали за почистването на конете, миенето на подовете и за битовата хигиена. За да направи дръжка на четката, стоматологът използвал кост от бик, а космите направил от четината на глиган.
През 1780 г. англичанинът Уилям Адис от Кларкънуол направил първата четка за зъби в съвременния й вариант. Съвсем случайно той първо изобретил дръжката от животинска кост, а след това пробил в нея малки дупки и прокарал през тях косми от опашката на крава. Постепенно хората започнали да използват и други животински косми за четките, което продължило чак до изобретяването на найлона през ХХ век.
Революционно изобретение днес е зъбната четка, наречена Sonicare. Тя комбинира звукови вълни и има възможност да прави по 31 000 движения. Освен щателно почистване на зъбите и устната кухина масажира венци и е идеална за всеки. Учените смятат, че бъдещето на древния аксесоар е в подобни суперосъвременени зъбни четки.