Н а предстоящите избори за Европейския парламент ще имат право да гласуват 6 714 809 избиратели, съобщи говорителят на ЦИКЕП Александър Александров. Той обяви, че окончателните избирателни списъци са готови и в момента се отпечатват.
260 838 души са заличени общо от списъците. От тях 233 685 - заради деклариран настоящ адрес извън страна на ЕС, в това число са 185 662 души в Турция.
293 души са заличени поради неизпълнен критерий за уседналост. Това са тези, които са пристигнали от чужбина и са декларирали настоящ адрес на територията на страната по-малко от 2 месеца преди изборите.
Хората със запрещение са 5969, но са се увеличили затворниците - 7308.
Заличени са също така 1359 български граждани, които са пожелали да гласуват в чужбина.
Издадените удостоверения за гласуване на друго място са 4470 и те са в пъти по-малко от предни избори, коментира Александров. Пожелалите да гласуват по настоящ адрес, когато той се различава от постоянния са 27 149 човека.
На територията на страната са образувани 11 461 секции, а в чужбина са образувани 38 секции.
ЦИКЕП до сега е регистрирала общо 44 456 застъпници. Партиите регистрират различен брой застъпници, като най-много - 9739 са тези на Коалиция на Българските социалдемократи, каза Александров. Той отбеляза, че вчера е изтекъл срокът, в който партиите и коалициите са могли да посочат свои представители за СИК в чужбина. Само четири партии са посочили свои представители в различни секции в чужбина - ДПС, БСП, ДСБ и Атака.