"24 часа" подкрепя темата с припомняне на факта, че преди Софиянски във Вашингтон продължително се задържал финансовият министър Милен Велчев, който също се сочи като бъдещ премиер. Вестникът припомня, че преди да стане премиер, Иван Костов също отиде в САЩ и че за там ще пътува скоро и друг политик с шансове за премиерско място - лидерът на социалистите Сергей Станишев.
В интервю за "Новинар" политологът Юрий Асланов казва, че между Велчев и Станишев предпочита за премиер лидера на социалистите, защото Велчев ще означава продължаване на досегашната политика на НДСВ. Според Асланов за пръв път делегация от български социалисти отива в САЩ по покана на Държавния департамент. Политологът тълкува обяда на европосланиците с лидера на БСП Станишев като "оглеждане за български премиер".
"Сега" излиза на първа страница със заглавие: "И Полша мисли за изтегляне от Ирак". Вестникът пише, че и контингентът на Доминиканската република си отива от арабската държава. Българските социалисти настояват пред външното министерство в София да научат срока, когато ще приключи българското участие в Ирак, и параметрите на ситуацията, при която би бил поставен въпросът за изтегляне на българския контингент, добавя изданието.
По повод ситуацията в Ирак вицепрезидентът Ангел Марин казва в интервю за "Труд", че поради ерозията на коалиционността в Ирак задачата на българските бойци там става по-тежка. Марин настоява правителството и парламентът да съгласуват позициите си с българските съюзници и да решат дали е необходимо подписване на нови договори с военнослужещите в Ирак. Според вицепрезидента е недопустимо българските бойци тихомълком да изпълняват задачи, различни от задачите, за които са се готвили и за които са били изпратени в Ирак.
За необходимостта България да "внесе" 1 млн. имигранти настоява в интервю за "Сега" политологът Огнян Минчев. Според него българските емигранти в чужбина сега са около 1 млн. души и след едно поколение пенсионерите в България ще са около 40% от всички българи. Огнян Минчев смята, че през следващите 10 години трябва да бъдат привлечени около 1 млн. имигранти, за да изработват пенсиите, а за предпочитане били българите, които сега живеят в Украйна и Молдова.