Учените от университета в Калифорния всъщност се опитвали да направят гените на бактерията по-слаби и съответно по-малко смъртоносни, когато установили, че резултатът е точна противоположност на очакванията им. "Това е един от много малкото свръхсмъртоносни организми, създавани някога", заявила д-р Лиса Моричи, участник в научния екип.
Туберколозата е един от най-големите "убийци" в наши дни и учените се опитват да открият слаби места, за да намерят начини за лечението й. Изследователите концентрирали работата си върху специфичен сбор от гени, считани за отговорни за способността на микроорганизма да инфектира хората. След като намалили действието им, учените очаквали да намерят микроорганизма отслабнал, но в резултат той станал още по-смъртоносен. Лабораторни мишки, подложени на влиянието на лабораторния организъм, умрели след 7 месеца, докато други, при които бил използван естественият микроорганизъм, оцелели.
Изследователите били толкова изненадани от тестовете с мишките, че ги повторили няколко пъти, докато се убедили, че са създали още по-силен убиец. Според някои експерти подобен род опити могат да се окажат много опасни, тъй като могат да се използват от биотерористи.