Ирландия се присъединява към ЕС (тогава Европейска икономическа общност - ЕИО) през 1973 г. заедно с Дания и Великобритания след провеждането на национален референдум.
От приемането на страната в общността до 2000 г. в Ирландия се предприемат конкретни стъпки за подобряване на държавната политика относно предприемачеството и поощряване на неговото развитие. След 1973 г. за пет години отпадат тарифите върху почти целия внос на продукция от страните членки. През 1981 г. влиза в сила Закон за развитието на индустрията, който позволява да се изплащат субсидии за определени международни търговски услуги и въз основа на него се развива "Програма за международни услуги".
През 1993 г. се създават три държавни агенции: Ирландска агенция за индустриално развитие, "Форбърт" и "Форфас". През 1998 г. по силата на същия правен акт се създава нова агенция за развитие, наречена "Ентърпрайз Айрланд", насочена към местната индустрия.
Правителството одобрява през 2000 г. сумата 646 млн. евро - фонд за стимулиране на технологиите и създава "Фондация за наука на Ирландия", която да управлява тези средства.
В последните години Ирландия постига изключителен икономически растеж като БНП на глава от населението нараства спрямо средния за ЕС от 64% през 1990 г. до 98% през 2002-ра. Населението за този период се увеличава от 3,5 млн. души на 3,9 млн.
Според данни на Националното статистическо бюро на Ирландия годишното нарастване на БВП през 2002 г. е 6,9%, като съответното повишение на БНП е 0,1%. Предварителните данни за 2003 г. сочат годишно нарастване на БВП с 2,1% за втората четвърт на годината и покачване с 3,1% на БНП за същия период.
Драстично намаляване на безработицата и ръст на жизнения стандарт
Между 1993 и 2001г. броят на хората, намерили работа, се покачва с 55%, а броят на безработните спада от 220 000 души през 1993 г. на 65 000 през 2001 г., въпреки че оттогава в нивото на безработицата за 2002-2003 г. има покачване.
В много голяма степен този ръст на икономиката като цяло се дължи на бързата експанзия през 90-те на продукцията за износ и сектора на международната търговия на услуги. Анализаторите на икономическото развитие на Ирландия определят като "драстични" постиженията на секторите, свързани с международната търговия. Положителното развитие на заетостта в отрасъла на международната търговия с услуги отбеляза ръст от 13 000 души през 1990 г. на 72 000 през 2002 г. През 2002 г. износът на услуги достигна почти 30 млрд. евро, което се равнява на 1/4 от целия износ на страната за годината.
През последните 10 години Ирландия постигна голям напредък. Доходите и жизненият стандарт отбелязват подобрение; безработицата е намалена драстично; налице е значителен прогрес в обезпечаването на националната инфраструктура; общественият дълг в момента е сред най-ниските в ЕС и е създадена солидна правна и икономическа основа за дейността на международни търговски компании. Икономическият растеж постепенно се отразява на по-високата платежоспособност на потребителите и обществените институции и увеличава заетостта в нетърговските сектори на икономиката.
Няколко основни индустрии са оказали голямо значение за търговския сектор на икономиката - отраслите животновъдство, растениевъдство, фармацевтика, електроника, софтуер и финансовите услуги. Те са и основните, които допринасят за растеж от 80% в продукцията на компании, подпомагани от агенции в периода 1990-2002 г. На тях също се дължи и ръстът в трудовата заетост.
През юни 2003 г. средната седмична заплата на работещите в промишления сектор се е увеличила с 9,2 на сто и достига 540,27 евро. Към март м.г. средните седмични заплати в обществения сектор са се увеличили с 1,6% до 683,90 евро.
Инфлацията през септември м.г. е 2,9%, докато през август е била 3,2%.
Печелившият бизнес, програми за безработни и туризъм
Ирландия играе значителна роля в много бизнессфери с дългосрочен потенциал, например развитието на софтуер в областта на комуникационните технологии, медицинската техника, хранителните съставки и финансовите услуги. Ирландските компании, които оперират на национално ниво и в чужбина, осъществяват значителни операции в страната, като по този начин превръщат Ирландия във водещо място за качествени бизнесдейности.
Както и у нас, в Ирландия съществуват програми за намаляване на безработицата и за допълнителна квалификация на хората без работа. Данните показват, че към края на септември м.г. 26 394 души са ангажирани в програми и схеми по заетостта. Други 10 492 души са включени в програми за обучение.
С население по-малко от 4 млн. души, Ирландия е посетена от 6 065 000 туристи през 2002 г., което представлява 1,3% увеличение в сравнение с 2001 г. Приходите от чуждите туристи достигат 3,764 млн. евро през 2002 г., с 1,7% повече в сравнение с 2001 г. През второто тримесечие на м.г. броят на чуждестранните туристи е 1,704 млн., което, сравнено със същия период на 2002 г., когато са били 1,613 млн., прави 5,6% ръст.
Новите предизвикателства
Сред мерките, които ирландските икономисти препоръчват, за да може ирландската икономика да поддържа устойчивото темпо на развитие и да се справи с предизвикателствата на световната конкуренция и проблемите на икономиката в световен мащаб, са високо конкурентоспособна и прозрачна корпоративна данъчна система, регулаторна и бизнессреда, която улеснява гъвкавостта и бързината на действие при операциите, образователна система, която създава специалисти с умения, необходими за модерния бизнес.
Ирландските икономисти предупреждават, че промените в глобалния икономически контекст подсказват, че стратегията, прилагана през последното десетилетие, която се основава на ниски данъци, дерегулация и подходящи умения, няма повече необходимите ресурси за поддържане на растеж и благоденствие. Целта им е да приведат инфлацията на едно ниво със средната за ЕС чрез поощряване на конкуренцията и чрез изграждане на изследователска, образователна и физическа инфраструктура, която да отговаря на етапа на развитие на Ирландия.
Ето някои уебадреси, които предоставят полезна информация за страната:
EU2004.ie - Ирландското председателство на ЕС
Връзките Ирландия-България и посещението на премиера Бърти Ахърн у нас - в Government.bg
"Страховитото в историята: Ирландия" (книгата от поредицата за деца на изд. "Егмонт България")
Ирландска търговска камара: ChambersIreland.ie
Институт по икономически и социални изследвания: ESRI.ie
Enterprise Ireland: Еnterprise-ireland.com - в помощ на международния бизнес
Централна банка на Ирландия: CentralBank.ie
Ирландска конфедерация на бизнеса и работодателите: IBEC.ie
Ирландски бизнесуказател: AskPaddy.com
Ирландска асоциация на малките и средни предприятия: ISME.ie
Ирландски съвет по туризма: Ireland.travel.ie