П резидентът Джордж Буш подписа закон, който определя правилата за разпити и други процесуални мерки срещу заподозрени в терористични дейности. Документът позволява по-строги разпити и изправянето на съд пред специални военни комисии.
Новият закон защитава задържаните от явно физическо насилие (побой, изнасилване, биологични експерименти), но ограничава правото им да оспорват ареста си.
Той предвижда и система от специални трибунали, които да гарантират справедлив процес, но не изисква предполагаемите терористи, съдени от тях, да бъдат защитавани от адвокати.
На церемония във Вашингтон Джордж Буш отбеляза, че много рядко се случва президент да подписва документ, който "ще спаси американски животи".
Той определи закона като изключително важен за борбата срещу тероризма и добави, че слага подписа си върху него в памет на жертвите на атентатите на 11 септември.
Президентът подчерта още, че програмата на ЦРУ за разпит на заподозрени в терористични дейности се е оказала много ефикасна и новият закон щял да затвърди това.
Законът бе приет и от двете камари на Конгреса след продължителни дебати. Той предизвика остри критики в САЩ.
Според защитници на правата на човека текстът позволява по време на разпитите да бъдат използвани методи, граничещи с мъченията, отбелязва Франс прес.
Асошиейтед прес пък пише, че въпреки критиките новият закон защитава задържаните от такива отявлени издевателства като изнасилвания, мъчения, жестоко и нехуманно отношение.
Буш подписа закона само три седмици преди изборите за американски Конгрес и шест седмици след като призна в реч, че ЦРУ е разпитвало тайно заподозрени за терористични дейности извън територията на САЩ.