Концертът е част от дълго подготвяното турне на един от основателите на британската рокгрупа "Дженезис", от която е и Фил Колинс. Гейбриъл обикаля вече трета година в САЩ, Германия, Италия, Испания, Франция, Великобритания, Австрия. Там обаче билетите струват по 50 евро.
Шоуто "Growing Up" на Гейбриъл е невероятна смесица от звуци, светлини и сменящи се декори и костюми. Освен изпълнител, композитор и автор на музиката си той е и експериментатор, склонен да смеси новите технологии с най-старите музикални инструменти, познати на човечеството, допълва "Новинар".
През 90-те Питър Гейбриъл пропя на български с версия в стил "уърлд мюзик" на песен от репертоара на варненската народна певица Катя Петрова. Парчето, изпълнено съвместно с групата "Дийп форест", бе озаглавено "Докато Земята спи" (While the Earth Sleeps).
В края на миналата година бившият фронтмен на "Дженезис" пък взе участие в мегаконцерта в ЮАР, посветен на борбата със СПИН.
През 1975 г. Гейбриъл напуска "Дженезис", за да създаде пет години по-късно "WOMAD" (World of music, arts & dance) - свят на музика, изкуства и танци, припомня "Дарик радио" (Darik.net). В поредица от международни фестивали "WOMAD" събира на една сцена традиционна и съвременна музика, изкуства и танци от всяка точка на планетата. В момента Гейбриъл е в управителния съвет на "WOMAD".
Той основава и студиото "Real World" в Уилтшир, което има за цел да създаде идеална обстановка за творчески изяви и се превръща в място, където много звезди записват и представят своите албуми.
Гейбриъл е новатор и в областта на видеоклиповете. Издал е 10 солоалбума, а през 1986 г. печели първата си награда "Грами" с албума "So". Видеото към хита "Sledgehammer" печели най-много награди в музикалната история, включително и първа позиция в популярното музикално списание "Ролинг стоун".
Музикантът участва в много дейности, свързани с активна защита на човешките права и околната среда, допълва "Дарик". "Biko", посветена на убития южноафрикански активист Стив Бико, е първата поппесен, в която се говори за апартейда в ЮАР. През 1998 и 1990 г. той се включва в концертите на стадион "Уембли" за освобождаването на Нелсън Мандела. През 1988 г. работи със световноизвестната организация за защита на човешките права "Амнести интернешънъл", като се организира турне под наслов "Human Rights Now" с участието на Стинг, Брус Спрингстийн, Трейси Чапман и Юсу Н'Дур.
През 1989 г. Гейбриъл композира музиката към филма на Мартин Скорсезе "Последното Изкушение на Христос", която е в основата на най-експерименталния му и новаторски албум "Passion" - смесица от различни музикални стилове, с участието на едни от най-добрите инструменталисти.
При издаването на десетия си албум "Us" през 1992 г., Гейбриъл поръчва на 11 специалисти по визуални ефекти да интерпретират всяка от 11-те песни. През 1993 г. тези произведения на изкуството са представени на изложбата за съвременно британско изкуство и на изложба в Япония. "Us" е номиниран в САЩ за четири награди "Грами" и две награди на MTV, а във Великобритания печели британските музикални награди "Бритс" и призовете на сп. "Кю".