Р еалната корупция в отношенията между бизнеса и администрацията в началото на 2007 г. намалява, спада и податливостта на бизнеса към корупция, сочи мониторинговият доклад за антикорупционните реформи в страната, изготвен от Центъра на изследване на демокрацията (ЦИД), предаде БГНЕС.
Докладът се основава на проучване на "Витоша Рисърч" (Vitosha-Research.com) и Американската агенция за международно развитие (USAID.gov).
От него става ясно, че ако през ноември 2003 г. бизнесът е давал подкупи за получаване разрешение за строеж в 7,8% от случаите, през април 2006 г. този процент е бил 4,6, а през януари 2007 г. - 3,8.
През ноември 2003 г. за разрешителни и лицензи са давани подкупи 8,6% в от случите, докато през януари т.г. този процент е паднал до 3.
Сред представителите на администрацията корупцията като цяло намалява, но сред политическия елит нивото й се запазва или дори се увеличава.
По данни на "Витоша Рисърч" с най-висока податливост към корупция са митничарите с 67,8%, следвани от политици и лидери на политически партии с 58,3%, народни представители - 57,0%, кметове и общински съветници - 53,3%, министри - 52,3%, прокурори - 51,5%.
Най-ниско в класацията за податливост на корупция са лекарите с 45% и общинските служители с 43%.
При откриването на кръглата маса за напредъка на антикорупционните реформи в България министърът на вътрешните работи Румен Петков съобщи, че през последната година в МВР и в Комисията за борба с корупцията са постъпили 8500 сигнала за корупция, 240 от тях се отнасят за служители на МВР.
По 100 от сигналите работата е приключила, 40 от тях са се потвърдили и срещу съответните служители са предприети административни мерки.
По думите на министър Петков това е небивал резултат в последните години, който се дължи на изключителната подкрепа на неправителствения сектор, организациите на работодателите и на медиите.