С вързана с "Ал Кайда" групировка обяви награда от 100 000 долара за главата на шведския художник Ларш Вилкс, в чиято карикатура пророкът Мохамед е изобразен с тяло на куче - животно, смятано за "мръсно" в ислямския свят.
Лидерът на "Ислямска държава в Ирак" Абу Омар ал Багдади обещава в интернет съобщение възнаграждението да се увеличи до 150 000 долара, ако "неверникът бъде заклан като агне".
Отделна награда от 50 000 долара се предлага и за убийството на Улф Юхансон, главният редактор на в. "Алеханда", поместил сатиричната рисунка през август.
Багдади се заканва, че редица водещи шведски компании като "Ериксон", "Електролюкс" и ИКЕА ще пострадат, ако Швеция не се извини официално за нанесената на мюсюлманите по цял свят обида.
Иран, Египет, Пакистан и други страни също реагираха остро. Протести имаше и в самата Швеция, макар и не с мащаба на масовите демонстрации през 2006 г., избухнали след публикацията на обидни за мюсюлманите карикатури в датския в. "Юленд постен".
Опасността и този скандал обаче да бъде раздухан до подобни размери е съвсем реална, според шведския в. "Свенска дагбладет".
В началото на месеца шведският премиер Фредрик Рейнфелд се срещна с посланиците на 22 мюсюлмански държави в опит да минимизира щетите от карикатурите. Както датският си колега Андерс Фог Расмусен преди година той изрази съжаление за ефекта, предизвикан от рисунките, но подчерта, че шведските власти нямат право да оказват натиск върху медиите в страната, пише "Дневник".
Редакторът на "Алеханда" заяви, че ще засили мерките за сигурност в съответствие с исканията на полицията, но не съжалява за публикацията на карикатурата, която преди това е била отхвърлена от три галерии в страната.
Той обаче подчерта, че мотивите му силно се различават от тези на датския в. "Юлендс постен", чиито карикатури "напомнят за антисемитските рисунки на пронацистки настроени художници от 30-те и 40-те години".
Подобна е и позицията на художника Ларш Вилкс, който напусна страната за кратко в началото на скандала, но трябваше да се завърне под полицейска охрана. Той защити правото си на свободно изразяване, като осъди отказа на властите публично да осъдят изявлението на ислямистката групировка.
Според шведските медии заплахите обаче са били възприети сериозно от фирмите, опериращи в различни мюсюлмански държави. По думите на говорител на "Ериксон" клоновете на компанията в Близкия изток вече са предприели редица предпазни мерки, като например да свалят знамената си от сградите си. Другите споменати компании засега изчакват допълнително развитие на ситуацията, съобщиха техни говорители.