Ясно е, че няма план Б, който да подобри текста, предложен на вниманието на гражданите.
"Репюблик дьо Сантр" пише, че противниците на европейската харта сега стихнаха. Преди те предполагаха, че Франция ще наложи волята си над своите партньори.
В този контекст отчаяните жестикулации на Ширак и Шрьодер придобиват патетично измерение, коментира "Юнион".
Но как, пита изданието, можем да смятаме, че един президент на републиката, притиснат от общественото мнение, или канцлер, свит от опозицията, могат да удрят по масата?
"Курие Пикар" още по-безжалостно описва френско-германския съюз - не дори като уморен, а като накуцващ впряг: оста Париж-Берлин страда от липса на кредит, от надежда и безсилие. Според изданието и двамата политици са изправени пред неизбежно оттегляне.
Може ли да се направи преразпределение, за да се избегне общото сгромолясване, пита "Дерниер нувел д Алзас"? Въпросът е дали Великобритания ще увеличи вноската си.
Към институционалната криза се е добавила и бюджетна, обръща внимание "Репюблик де пирине".
"Прес дьо Ламанш" оприличава европейската бюджетна рамка на "квадратурата на кръга".
Става дума за вноски в размер на 850 млрд. евро, за да се финансират политиките между 2007-2013 г., припомня "Ла Прованс".
Според "Фигаро" Лондон ще направи всичко, за да запази бюджетните отстъпки (около 7 млрд. евро), извоювани от Маргарет Тачър през 1994 г., докато Франция прави вноски в размер на 30%.
Югът има своите притеснения, съобщава кореспондент на вестника от Брюксел.Португария, Испания, Гърция и Италия се опасяват да не би регионалната политика да бъде пожертвана в името на общата бюджетна дисциплина.
Тони Блеър, новият силен човек на Европа, няма намерение да отстъпва пред никакви искания, особено пред отслабените Ширак и Шрьодер, смята "Репюбликен лорен".
Kак изглеждат нещата през погледа на британската преса?
Това ще е най-трудният Европейски съвет в историята на съюза, но че Лондон не бива да отстъпва, преценява "Дейли мейл".
"Сън" за пореден път атакува Жак Ширак, оприличавайки го на ранен звяр.
"Таймс" говори за сериозна ревизия на финансите на Европа, която обаче трябва да започне чрез реорганизирането на общата селскостопанска политика.
"Гардиън" поддържа същата гледна точка и смята, че селскостопанските субсидии са изживели времето си - те са спасили следвоенна Европа от глада и немотията.
Изданието привежда следните данни: 44% от европейския бюджет отиват за земеделски субсидии, докато аграрният сектор е едва 4% от общото производство.
Британските облекчения са само детайл от истинския дебат за Европа, смята "Индипендънт", а "Файненшъл таймс" противопоставя Блеър и Ширак, като пише, че и двамата няма да са прави, ако не преосмислят европейския дебат.
Те трябва да търсят изход от сегашната криза и начин да помирят народите на Европа с техния съюз, коментира всекидневникът.