Ф ренският печат продължава да отделя значително място на избухналия скандал около дейността на люксембургската финансова къща "Клиърстрийм". Отбелязва се, че аферата поставя въпроса за оставката на Доминик дьо Вилпен.
Основното обвинение срещу него е, че в разгара на разследването на дейността на това люксембургско дружество е скрил данни на контраразузнаването, които оневиняват неговия съперник за президентския пост във Франция и сегашен министър на вътрешните работи Никола Саркози.
Изслушването на Доминик дьо Вилпен от съдията, натоварен със случая, изглежда неизбежно, пише "Монд".
"Паризиен" цитира съдебни източници, според които не е изключен и обиск на кабинета на Дьо Вилпен.
Вилпен трябва да се оттегли, за да спести на Франция абсурда на банановите републики, смята "Либерасион".
В интервю за "Фигаро", министър-председателят се задоволи да декларира, че не вижда необходимост за преустройство на правителството, изтъквайки, че да се търсят "изкупителни жертви" не е "добро решение".
Близък до Доминик дьо Вилпен депутат контраатакува, заявявайки, че аферата "Клиърстрийм" не е държавна афера, а опит за дестабилизирането на премиера.
От своя страна вероятният кандидат на френските социалисти за президентските избори във Франция Сеголен Роял заяви, че аферата, обхванала най-високите етажи на френския политически елит, е доказателство за "края на едно управление без етика".
Аферата бележи края на едно управление без етика и взриви една система, в която се използват тайни методи, удари под кръста и дестабилизиращи машинации, подчертава Сеголен Роял в интервю за днешния брой на "Журнал дьо диманш".
Скандалът "Клиърстрийм" отново окупира вниманието на
френската общественост след разкритията, направени в петък от
в. "Монд".
Бивш директор на френското външно разузнаване обвини премиера Дьо Вилпен в опит през 2004 г. да дискредитира сегашния вътрешен министър Никола Саркози чрез разследване за корупция по фалшив сигнал. В скандала бе замесен и президентът Жак Ширак.
"Клиърстрийм" е името на люксембурска финансова къща, в която се внасяли комисионни от сделки с оръжие по сметки на редица високопоставени френски политици.
Документите, въз основа на които френското външно разузнаване започна разследване през януари 2004 г., се оказаха фалшифицирани.
Дьо Вилпен и Сакрози също ще се кандидатират на президентските избори. Според Ройтерс провалът на Дьо Вилпен в опитите да направи реформи в трудовото законодателство и твърденията, че е замесен в аферата "Клиърстрийм", вече са провалили изборните му шансовете.
Вчера "Монд" писа, че "в Елисейския дворец вече си задават въпроса дали дьо Вилпен може да продължи да бъде министър-председател".
Френският премиер се бори за политическите си позиции, след като бе свързан с опит за оклеветяване на политическия си опонент Никола Саркози, пише "Индипендънт".
Обвиненията, включващи и френския президент, бяха отправени от пенсиониран служител на разузнаването в клетвени показание пред двама разследващи магистрати.
Ген. Филип Рондо заявява, че Дьо Вилпен, по нареждане на Жак Ширак, е поискал от него през януари 2004 г. да проведе разследване по обвинения във финансови измами срещу министър Саркози. Обвиненията се оказаха абсолютна фалшификация.