Документът предвижда за четири години да бъдат намалени емисиите в атмосферата на въглеродния двуокис и други газове, които предизвикват така наречения "парников ефект". Тази година трябва да започне и втори кръг от преговори за предотвратяване на глобалното затопляне, информира Би Ти Ви (bTV.bg).
За да влезе в сила обаче, протоколът трябваше да бъде ратифициран от 55 държави членки на ООН. През ноември м.г. Русия го ратифицира и така разчисти пътя за неговото прилагане.
През 2001 г. най-големият замърсител - САЩ, излязоха от този договор. Според наблюдатели от страните от ЕС само Великобритания и Швеция биха се справили с изискванията на протокола.
Индустриалните страни първи ще трябва да дадат пример за опазване на околната Среда, смята РФИ-България (RFI.bg). Договорът от Киото ги задължава да намалят с 5,2% емисиите на газове в сравнение с нивата от 1990 г.
ЕС постави летвата малко по-високо и се ангажира с 8% емисиите за периода 2008-2012 г. За реализирането на тази цел съюзът фиксира квоти за емисиите на почти 12 000 заводи и електроцентрали. На тези предприятия ще са налагат санкции, ако не спазват поетите ангажименти.
Според "Асошиейтед прес" в емитирането на затоплящи планетата газове България има спад от 56% през 2002 г. спрямо през 1990 г.
През 1997 г. в японския град Киото 141 страни подписаха протокол, който цели да ограничи повишаването на температурата на атмосферата, припомня Би Ти Ви. Горещините са основната причина за разтапянето на ледниците, за засушаванията и наводненията, за покачването на морското равнище, както и за унищожаването на хиляди биологични видове до 2100 г.