Л идерите на НАТО се споразумяха да поканят Хърватия и Албания да се присъединят към Алианса, но отложиха подобна покана към Македония по настояване на Гърция, съобщиха информационните агенции.
Говорителят на НАТО Джеймс Апатурай каза, че в момента има единодушие: Македония трябва да получи възможност колкото може по-скоро да започне преговори за присъединяване, но едва след като бъде решен в двустранен формат с Гърция спорът за името на бившата югославска република.
НАТО няма отношение към този спор и затова организацията не може да се ангажира със срокове за предоставяне на покана, добави Апатурай.
Когато по-късно през деня тази информация беше официално потвърдена, говорител на македонското правителство каза, че лидерите на НАТО са разрешили на посланиците си да отправят тази покана
веднага щом спорът за името бъде решен
"Много сме разочаровани. Казаха ни, че сме направили всичко, което трябваше да направим във връзка с реформите и с военния принос. Наказани сме, защото сме македонци", каза говорителят.
"17 години живеем, без да сме членове на НАТО. Ще продължим да се развиваме, така че утре Македония да излезе по-силна благодарение на усилията си и да има по-високо качество на живот", каза премиерът на Македония Никола Груевски в Букурещ.
Груевски изрази разочарованието си от днешното решение на лидерите на НАТО, но подчерта, че никога досега Македония не е имала толкова много потвърждения, че е изпълнила всички стандарти за членство в Алианса.
Президентът на САЩ Джордж Буш обаче обеща скорошно влизане на Македония в НАТО.
Той изрази съжаление, че не е бил постигнат консенсус по въпроса за членството на Македония и допълни, че спорът с Гърция за името трябва бързо да бъде решен, предаде Ройтерс.
"Ние обещаваме на Македония, че ще влезе в Алианса колкото е възможно по-скоро. Те осъществиха много реформи и непрекъснато помагат в чуждестранните мисии на НАТО", отбеляза американският президент.
Буш посочи, че Албания и Хърватия вървят по пътя на реформите и са готови да изпълняват всички задължения на страни-членки на НАТО.
Вратите на НАТО трябва да бъдат отворени за други страни в Европа, които "са готови на жертви в името на свободата и мира", заяви още Буш.
Отказът на НАТО да отправи покана за членство към Македония
ще подкопае стабилността на Балканите,
заяви пред Асошиейтед прес Никола Димитров, представител на Македония в преговорите за името.
По думите му това противоречи на ангажиментите на Гърция и на ценностите, които НАТО защитава, и изпраща грешно послание по отношение на умерените политици и радикалните сили.
Наказани сме заради македонската си идентичност, заяви Димитров пред АП.
Той посочи, че македонците ще положат усилия, за да продължат по пътя на евроатлантическа интеграция, но допълни, че сега това ще бъде по-трудно.
Страните от НАТО не са постигнали консенсус
за даване на План за действие за членство на бившите съветски републики Украйна и Грузия.
"Позицията на Германия не се промени", съобщи дипломат, също цитиран от агенциите.
Преди срещата германският канцлер Ангела Меркел обяви, че е твърде рано да се даде План за действие за членство на тези две държави. Русия остро се противопоставя, защото го възприема като навлизане на НАТО в историческата й зона на влияние.
Днес ще продължи и дискусията за присъединяването на Грузия и Украйна към Плана за действие за членство. Апатурай увери, че вратата е отворена и за тези две бивши съветски републики.
Никоя страна няма право на вето по въпросите на разширяването, заяви Апатурай, визирайки Русия. И добави, че Планът за действие за членство за Украйна и Грузия не е въпрос на "дали", а "кога".
Джеймс Апатурай информира, че на работната вечеря Франция е потвърдила ангажимента си за увеличаване на военното си присъствие в Афганистан и ще изпрати един батальон в източната част на страната.