"Той се намеси в историята", озаглавява коментарната си колонка "Труд" и пише:
"Замислени са и атеистите. Защото не е необходимо човек да е католик или изобщо да вярва в бога, за да отдаде дължимото на Йоан Павел Втори. Той се намеси в историята и мирният преход в края на 80-те се дължи и на него. Защото проповядваше толерантност и справедливост. Бореше се срещу тоталитаризма, но и срещу бедността. Беше глава на католиците, но проповядваше религиозна толерантност. Отстояваше ценностите на хуманизма."
Според изданието имаме своя причина да сме му благодарни - лично папата сложи точка на "българската следа", а да казва винаги истината - това е по силите на високоблагородния човек, категоричен е "Труд".
Начело на католическата църква полякът Карол Войтила се превърна в духовен водач на човечеството, отбелязва "Дневник".
"Най-популярният папа издъхна с мисъл за младите, отбелязва в ?Пари", като подчертава, че в името на мира папата не спестяваше критика и на най-големите сили.
"Папа Войтила ни присъедини към Европа още през 1979 г., с енцикликата "На славянските апостоли", той освети кирилицата, припомня, "Монитор".
"Български католици поискаха папата да бъде провъзгласен за светец", извежда "Сега". Според вярващите от Пловдив делата му и приживе са били велики.
Повечето от живелите на град Раковски, където 90% от хората са католици, искат да заминат за поклонение в базиликата "Св.Петър".
Уви, със сбогуването с папата отново по страниците на пресата изниква "българската следа".
"Ще ни побъркат", коментира журналистът Иван Гарелов от страниците на "Новинар".
Очакваше се покрай присъединяването ни към ЕС да излезе това-онова. Но все пак нямаше да има "реанимиране" на българската следа, ако не бяхме ние, българите. Позастарелият бивш съдия Импозимато преповтори някои от тезите си пред сп. "Оджи", но както коментира Би Би Си, ако не бяха изявленията на Методи Андреев, че в София се крият някакви свръхважни документи по случая, никой нямаше да обърне такова внимание на всичко това.
"Монитор" дори говори за "втора българска следа". Според изданието сме накиснати и от чужда радиостанция и бивш държавен служител.
"Берлинер цайтунг", пише изданието, след като прегледа всички документи на ЩаЗи, излезе със заключението, че не съдържат данни за заговор.
"Монитор" внимателно реконструира как се разрази бурята: тя тръгва от интервю на Методи Андреев, бивш председател на комисията по досиетата, пред радио "Нова Европа". Именно това интервю е цитирано от Вирджиния Пиколило в "Кориере дела сера".
"Преиначиха думите ми - настоява Андреев пред "Монитор". - Те говореха английски, обясних им, че не говоря добре този език. Написаха се глупости за бункери с документи."
На въпрос "Ще ги съдите ли" той отговаря: "Ако имах такава възможност (нужни са 50 000 евро), щях да го направя. Страшно съм възмутен..."
А иначе пресата разработва текущи теми и скандали.
Режим на тока плаши Европа, извежда "Труд". Става дума за риск от временно прекъсване на тока в страни от Балканите след затварянето на блокове 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй".
Проблемът бил поставен и на заседанието на Комисията по външна политика в Европарламента в Страсбург, информира изданието.
Нов бизнес за органи идва от Молдова, сочат данни от разследване на "24 часа". Този път продават костен мозък, а може би търсят органи и у нас.
Затварят резервата "Мадара", пише "Новинар". "Мадарският конник" е в повече от тежко състояние, има заплаха от срутване. Това дава повод на изданието да запита в коментарната си колонка: "Знаете ли приликата между "Мадарския конник" и "Конника без глава"?" и да си отговори: "Ами и двете са на изчезване...".