"Труд" обаче публикува една тревожна равносметка, чийто автор е шефът на царската парламентарна група Пламен Панайотов: за 8 г. зад граница са се озовали 200 000 души. Откъде идва оптимизмът на Симеон, пита се "24 часа" и го открива в опита му на "дългогодишен изгнаник". "От опита си мога да ви кажа, че българинът не е емигрант по призвание", споделил Симеон пред младежката организация на НДСВ. Извън хвалебствията си за младите, подчертава "24 часа", Симеон се разчувствал. Той поискал идеи за свободното време и ги посъветвал да го запълнят с положителни работи, за да осмислят живота си. Изданието подчертава, че заради семинара в Боровец била провалена предварително планирана сватба в хотел "Олимп".
"Труд" обаче разчита премиерското послание и по друг начин: първо всички да идат в емиграция, пък после да се върнат. Таза схема, уви, не е нова, коментира "Труд" в рубриката си на първа страница. Нали миналата година така в България се вляха 550 млн. долара, с които майките и бащите на емигрантите плащат ток и парно и оцеляват всеки ден.
А междувременно Европа се отваря да работа, но от 2007 г. - обобщава "24 часа" резултатите от семинар на финансовото министерство. На него е станало ясно, че според преговорния екип български адвокати, архитекти и всички свободни професии ще трябва да могат свободно да работят в ЕС от 2007 г., без да е нужно да живеят в съответната държава на Евросъюза. Възможно е обаче дотогава от Брюксел да наложат известни ограничения, прогнозира "24 часа". След което разказва за един "симпатичен гаф" от преговорния процес, който едва не забранил износа на наш шипков мармалад. В директива на Брюксел било записано, че мармалад се прави само от цитрусови плодове. И тъй като шипката не е цитрус, нашите износители на шипков мармалад внезапно увиснали и изтичали за помощ във финансовото министерство. Там експертите се заровили в 6000 страници документация и намерили друга евродиректива. Според нея такъв мармалад може да се изнася, но на бурканчетата трябвало да пише "мармалад от шипки", вместо традиционното "шипков мармалад".
Чужденци ще могат свободно да отварят казина у нас от 2005 г., узнава "Стандарт" друго следствие от преговорите с Брюксел. Досега чужди компании можеха да отварят казина и бинго зали само ако притежават 4-звезден хотел, капитал от 10 млн. долара и са разкрили 500 работни места.
А междувременно продължават политическите скандали. ДПС настръхна срещу министър Церовски - пише "Труд". Заместник строителният министър Хасан Хасан публично е заявил в Русе, че масовите уволнения в министерството заплашвали да попречат на усвояването на еврофондовете.
Министърът на здравеопазването Финков пък бил готов да хвърли оставка, пише "Стандарт". Изявлението е направено по Нова телевизия, здравният министър си признал сериозни грешки в доболничната помощ.
"24 часа" пък изчислява, че за да създадем истинска боеспособна армия но натовски стандарти, не ни достигат 10 млрд. долара (пресмятанията са дело на вицепрецидента Ангел Марин).
На фона на всичко това изобилстват човешките трагедии. "Труд" отново се връща към неволите на 22-годишния Ростислав, комуто през месец май беше направена трансплантация на сърце в клиниката на проф. Чирков. Сега обаче всичко отново се връщало в критичната фаза, понеже нямало кой да плати 1500 лв. месечно (толкова е стойността на лекарствата, потискащи реакциите на организма заради чуждото сърце).
"24 часа" не крие негодуванието си във водещото си заглавие, че пуснат под гаранция рецидивист от Елин Пелин е заклал приятеля си. А "Стандарт" е потресен от това, че 15 г. ученичка от Садово се застреляла с пистолета на баща си заради неизвинени отсъствия.
И тъй като прекалено сгъстихме черните краски, сега към един репортаж от "Труд": в Етрополе премина ежегодния фестивал на заврените зетьове под мотото: Ще работя като магаре и ще търпя като вол".
"Стандарт" разказва, че от месеци в българското президентство отлежавала идеята за нов световен календар. Негови автори са двама инженери от Монтана, които претендират идеята им да бъде внесена в ООН. За целта те настояват един от 365-те дни от годината да не бъде внасян в календара. Това е 22 декември, ден след зимното слънцестоене, който щял да е истинската Нова година. Всяка година започвала в неделя и свършвала в събота. А във всяка четвърта година, която ще е високосна, ще да има по един нулев ден, наречен олимпийски ден.
Едни такива олимпийски подредени работи. Ала и при олимпизма трябва да се внимава, настоява "24 часа". Защото наш строител в Атина, работещ по Олимпийските игри, вчела е бил арестуван по тежко обвинение. А именно - в олимпийския си устрем запалил с оксижена си гръцкото знаме, веещо се на пилона. И сега бил в затвора по тежкото обвинение в поругание на гръцкия флаг, за което го грозели обвинения до две години затвор. Ако не се докажело, че всичко е "по невнимание и глупост".