В него четем, че I и II блок на централата трябва да бъдат затворени преди 2003 (тоест до 3 месеца). Ако това е така, правителството ще бъде дадено под съд, е позицията на левицата.
СДС и президентът Първанов също са срещу решението на кабинета. "Дума" твърди, че ще бъдат искани оставките на министъра на енергетиката Ковачев и на министъра на евроинтеграцията Меглена Кунева. Според "Труд" ядрените оператори в централата подготвят стачка и ще обявят неподчинение, ако има такова решение на правителството. Министрите въобще не са разбрали какво гласуват за АЕЦ - сочи проверката на "Стандарт".
Някои министри признали пред репортерите, че не са видели допълнението към глава "Енергетика". "Къде бе, къде ме питате за Козлодуй", негодува вътрешният министър Петканов, след което заявява, че този проблем за него е без значение. Министърът на културата Абрашев признава, че е гласувал за закриването на блоковете, но не искал да го питат за това. Лидия Шулева пък признава, че не е гласувала и не знае за решението, защото трябвало да напусне заседанието заради подписването на спогодба с Португалия.
"Не е необходимо да има дебат за Козлодуй" - твърди пред "Стандарт" министърът на енергетиката Ковачев. И заявява: "Просто питайте Паси кога затваряме реакторите". Само "Монитор" публикува факсимилето на правителственото решение, след което доказва, че кабинетът е нарушил собствената си енергийна стратегия, приета през юли т. г. Изданието се впуска да изчислява и какво ще ни струва закриването на блоковете на "Козлодуй".
Според пресмятанията на "Монитор", ако спрем първите четири блока на атомната електроцентрала, ни чака дефицит на тока през 2006 г. в размер на 1 млрд. киловатчаса. Или казано по-простичко - токът ще поскъпне около 40 %, след закриването на блок I и II на атомната електроцентрала. Според бившия шеф на АЕЦ "Козлодуй" Красимир Николов, със затварянето на първите два блока България губи минимум 400 млн. долара, а при затварянето на III и IV блок - загубите могат да стигнат 6 млрд. долара.
И сега към друг прискърбен факт с вчерашна дата: болни от рак биват върнати вкъщи, съобщава от първа страница "24 часа". Урологичното отделение на Онкологичната болница в Дървеница ще бъде затворено за няколко дни. Причината, четем в часовия вестник, лекари от онкологията заминават на конгрес във Варна и болните се изписват. Има такава практика, успокояват хората от болницата, но уточняват, че приемът бил планов, за всеки случай щяло да има дежурен кабинет в онкоболницата.
Екип на "Труд" също се убеждава, че вратите на урологията са заключени, след което търси директорът на Онкологията доц. Страшимир Каранов, но той е в чужбина. Да се чудим ли след това, че всеки четвърти у нас си говори сам, тоест има психични отклонения, отбелязва отново "Труд" (данните са на Световната здравна организация).
В специално приложение, посветено на здравеопазването, "Дума" вижда нещата така - пациентът е последната грижа. Здравната реформа се оказа провал, цитира изданието думите на Джералд Шиф, ръководител на мисията на МВФ у нас. По данни, които откриваме в "Дума", 38 % от българите признават, че не могат да си позволят лекарства и лечение. Само на една от най-големите болници в страната - Александровската, която обслужва около 65 000 лежащи и амбулаторни болни, са необходими още около 37-40 млн. лв., за да закърпи бюджета.
И още тръпки на деня: дали не сте лишени от парите за пенсия, пита от първа страница "Труд". Повод за публикацията е паниката на хиляди граждани, че Националният осигурителен институт (НОИ) не е вписал в разпратените до тях писма начисления от парите им от хонорари и граждански договори. Спокойно, тези пари не се губят, отговарят от НОИ. Да, но след дълга процедура на административно ходене по мъките, вписване в осигурителни книжки, подписи и печати.
За "ужас над Бургас" разказва на цели две страници "Труд". "157 души треперят в повреден самолет" е водеща новина и за "Стандарт". Става дума за авария с пътнически самолет "ТУ-154", който е трябвало да извърши чартърен полет Бургас-Лайпциг, но след повреда е кръжал два часа, преди да кацне на летище Сарафово. Повечето от пътниците на борда са били германски туристи. Но, както знаете, добро е всичко, което свършва добре.
И така, най-накрая, стигаме до "добрата новина" в пресата - "сватбата на Калина е откупена", е водеща публикация в "Труд". Вече всичко било ясно около сватбата на царската (или по-скоро премиерска) дъщеря, която ще се извърши на 26 октомври в "Царска Бистрица", в Боровец. Правата на снимките на бракосъчетанието между Калина и Китин Муньос вече били продадени изгодно на испанското списание "Ола". Така че, уточнява "Труд", никакви снимки в българския печат.
Ала като премиер и добър баща на народа, Симеон бил измислил компенсация. В деня на сватбата Калина и Муньос щели да се разходят из Боровец, за да може всеки, който иска, да ги види. А за да се направи така обещаната "реклама на страната", из курорта щели да се вият хора и да има сергии с български грънци, менци, дървени лъжици и шевици. Изобщо - атмосфера на събор, който да развлича гостите на Боровец. Така, според "Труд", сватбата щяла да допринесе за народното благоденствие.