Шефът на отдел "Архиви и тайни досиета" в Националната разузнавателна служба Божидар Дойчев е бил намерен мъртъв в кабинета си в сряда вечерта.
С голямо закъснение новината беше потвърдена, но неофициално, от МВР, а БТА съобщи, че основната версия е самоубийство.
Първото съобщение било на анонимен източник от Европейската комисия. Според източника, цитиран от базирания в Лондон сайт Kafene.net, той е бил убит.
Сайтът Kafene.net се списва от български журналисти, бивши сътрудници на вече несъществуващата българска редакция на Би Би си.
В четвъртък към 18 часа представителят на Европейската комисия съобщил на редакторите на сайта, че новината за смъртта на офицера продължава да се държи в тайна, а източници от Европейската комисия в Брюксел питат, защо тя трябва да бъде секретна.
От Kafene.net напомнят, че Европейската комисия и депутати в Европейския парламент настояват отдавна за отваряне на всички досиета на бившата комунистическа Държавна сигурност, за да не може те да бъдат използвани за изнудване на политици и бизнесмени от бивши агенти и шефове на тайните служби.
Подготвеният неотдавна от българския парламент втори поред закон за досиетата не решава проблема, като ограничава достъпа до значителна част секретните документи.
По непотвърдени сведения по план в четвъртък трябвало да започне подготовка за отваряне на част от секретните досиета на НРС.
Няма информация дали Дойчев е оставил предсмъртно писмо.
Според колеги на покойния, цитирани от Дарик радио, причината е личен проблем, но те не уточняват семеен или здравословен.
Днес в сутрешното предаване на БНТ водещият Асен Григоров и журналисти от mediapool.bg, вестниците "Дневник", "Сега" и "Труд" настояха МВР да отговори незабавно защо смъртта на Дойчев е била засекретена повече от 24 часа.
Журналистите напомниха, че и президентът Георги Първанов, под чието пряко ръководство работи Националната разузнавателна служба, е длъжен да даде обяснение за странното мълчание около една трагедия, пък била тя и наистина лична.
Божидар Дойчев, дългогодишен служител в МВР, постъпил на работа в НРС в средата на 80-те години на миналия век. През 1991 г. оглавил архива на разузнаването на мястото на напусналия тогава Радко Тодоров.
Сега Дойчев, вече пенсионир, като цивилен продължавал да изпълнява длъжността шеф на архива.
Дарик радио твърди, че Божидар Дойчев бил известен сред колегите си като много близък с някогашния (в началото на 90--те години) директор на разузнаването генерал Бриго Аспарухов.
Аспарухов заяви пред Дарик радио, че е убеден, че причините за самоубийството на Дойчев са лични и не са свързани по никакъв начин с работата му.
"Работата в Националната разузнавателна служба е тежка и често хората там са подложени на напрежение", каза Аспарухов.
Според него напрежението от работата в НРС често кара хората, работещи там, да изпитват и чувство на вина и несвършена работа, без да имат причини за това.
По разпореждане на главния прокурор Софийската окръжна военна прокуратура е образувано следствено дело за смъртта на Дойчев, предаде Дарик радио, но официално съобщение на МВР все още нямаше.
В началото на 1990 г. дългогодишният зам.-министър на вътрешните работи генерал Стоян Савов беше намерен застрелян върху постамента на партизански паметник в родното му село Мухово, Ихтиманско.
Разпространена беше версията самоубийство. Няколко часа по-късно Савов е трябвало да се яви като главен свидетел в започващото тогава и никога не завършило дело за унищожените архиви, свързани с убийството на българския писател Георги Марков в Лондон през 1977 г.