Кореспондентът на изданието в Рим Питър Пофъм пише: "Култът започва тук. Няма да забележите, ако не се вгледате внимателно."
Вестникът пояснява, че по време на управлението си папа Йоан-Павел Втори канонизира за светци много повече хора, отколкото всички негови съвременни предшественици, взети заедно.
Сега могат да се видят надписи и картички, на които починалият папа вече е наричан самия той светец, съобщава изданието и добавя: "Дори Йоан-Павел Втори не можа да направи някого светец от днес за утре."
Излизащият в Барселона "Периодико" не спестява критики към починалия папа и се надява неговият приемник "да създаде нови условия на доверие в църквата, както и с другите християнски вероизповедания, с които действително помирение би било възможно единствено при по-скромно папство".
Според вестника както убедените привърженици на Йоан-Павел Втори, така и онези, "които се почувстваха отчуждени от една институция, която не разбираха и която не ги разбираше", ще се надяват следващият глава на римокатолическата църква да бъде "строител на мостове".
Светът очаква главата на римокатолическата църква "да приема сексуалните права, както и новия облик на културата, семейството и личността", заключава "Периодико".
Германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" окачествява Карол Войтила като "един от наистина великите хора в света", но в същото време на мнение, че е твърде рано да се прави оценка на неговото наследство.
Въпреки че смъртта на Йоан-Павел Втори не беше неочаквана раздаването на оценки за неговото папство изгрежда прибързано и нередно, пише вестникът и сравнява католическата църква със супертанкер - той може да повреди "кейовете на човечеството", ако бъде направляван безотговорно, но отдавна е в сигурни ръце.
"Франкфуртер рундшау" на свой ред прогнозира, че следващият папа няма да може да се откъсне от наследството на предшественика си.
"Тъй като католическата църква възприема неща като истината и божията воля като непроменяеми и валидни за вечни времена, никой папа няма да може открито да действа в противоречие на своите предшественици", смята изданието.
В свой коментар "Нувел обсерватьор" припомня сарказма на Йосиф Сталин за папската власт, изразен в станалия нарицателен негов риторичен въпрос за това колко военни дивизии са под командването на папата.
"Повече, отколкото си е мислил Сталин. Две години след падането на Берлинската стена Михаил Горбачов призна, че станалото в Източна Европа не би било възможно без подобен папа", пише изданието.
"В над 10 000 речи и в 14 енциклики Йоан-Павел Втори покри почти всички глобални въпроси: идеология, икономически модели, социални проблеми, расизъм, околна среда, революции, партизански войни, слабо социално развитие, дълговете на Третия свят и разоръжаването", припомня "Фигаро".
На папата е трудно да бъде поставен "етикет", защото той винаги е бил открит за световните проблеми и за диалог с исляма и другите нехристиянски вярвания, пише изданието, но допълва: "В същото време той следваше много консервативна линия по въпроси, свързани със семейството и морала."