ДДС-сметките ще бъдат задължителни за ползване, когато сумата за начисления за доставка надхвърли 1000 лева. Хотелиерите без лиценз за туроператорска дейност и колегите им с лиценз за такава дейност се поставят при равни условия и се въвежда ефективна ставка от 7% ДДС при продажбата на туристически услуги.
По-рано депутатите приеха и промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, предаде още БНР. С тях се въвежда преференцията за инвеститори в райони с висока безработица, които извършват обществена дейност и създават нови работни места. Тези инвеститори ще бъдат изцяло освобождавани от корпоративен данък.
След дискусия и обвинения от страна на опозицията, че гражданите ще понесат скандална данъчна тежест, мнозинството прие и промените в Закона за акцизите, предаде по-късно БНР. Според ОДС това драстично увеличаване на акцизите за 2003 г. е заради липсата на пари в хазната. Данъчната тежест за следващата година не само нямало да се намали, а обратното, смятат от дясната опозиция. Левицата също категорично се обави против увеличаването на акцизите. Социалистите нарекоха закона "проинфлационен" и прогнозираха, че ще се вдигнат всички крайни цени по веригата.
Разширява се обхватът на тарифата за акцизните стоки, като към тях се прибавят и т.нар. "междинни продукти". Увеличава се акцизът на спиртните напитки с 43% спрямо сегашните му стойности, на високооктановите бензини - с 33%, а на газьола - с 91%. Въвежда се пътна такса за пропан-бутана в размер 140 лв./т. За сметка на това се премахва акцизът за виното и се повишават четири пъти финансовите глоби за търговията със стоки без бандерол. Акцизите и глобите вече ще постъпват не в сметки на банките, а в сметките на митниците, за да се осигури тяхната по-добра събираемост.
Председателят на бюджетната комисия Иван Искров обясни, че Министерството на финансите води разговори с търговците и дистрибуторите на горива да приспаднат по-високите акцизи от своите печалби, така че за населението бензините да поскъпнат с не повече от 4-6 ст. за литър. Той обаче не отрече, че никой не може да гарантира какво точно ще се случи на пазара, съобщи още БНР.